Születésnap után kutatnak a Bábszínházban

Színpad

budapestbabszinhaz_roziazegen_d_cim20100114064.jpg
 Rozi az égen

(MTI) - Tasnádi István elmondta, hogy a Rozi az égen nem az első gyerekeknek szóló munkája: Tengely Gábor rendezővel már a kecskeméti Ciróka Bábszínházban is együtt dolgozott az író Farkas és Piroska című bábdarabjának bemutatásán.

 
Amikor felvetődött az ötlet, hogy Tasnádi István a Budapest Bábszínház számára is készítsen egy gyerekdarabot, több klasszikus mese feldolgozása is szóba jött, ő azonban Rozi meséjét választotta és adta oda Tengely Gábornak.
 
"A történetet Rozi nevű kislányunknak írtuk hatodik születésnapjára feleségemmel, Jeli Vikivel. Olyan ajándékot szerettünk volna adni neki, amely segít neki rálátni azokra a problémákra, amelyekkel éppen nagyon küzdött" - számolt be a színmű előzményeiről Tasnádi István.
 
Mint a drámaíró hozzátette, az eredeti mese nem teljesen azonos a bábdarabbal, hiszen az sokkal személyesebb, és a karakterekben is jobban felismerhetők azok az emberek, akikkel Rozi kapcsolatban van. "A darab írásakor az volt a feladat, hogy elhagyjuk ezeket a kis belső történeteket, és az általánosat keressük meg, azt, ami egy hatéves gyereknek kihívást jelent a világban" - fűzte hozzá az alkotó.
   
A Budapest Bábszínház művészei által színpadra állított mesében születésnapja éjszakáján Rozi elalszik, és álmában felszáll az égbe egy narancssárga lufival, amelyet a skorpió kipukkaszt. Az életre kelt csillagkép előli menekülés a születésnap utáni kutatásba fordul, amelynek során a címszereplő találkozik mindegyik csillagjeggyel, és számos kaland részese lesz, beleesik például a feketelyukba.
   
Rozi egy kört tesz meg az égen születésnaptól születésnapig: először fél a skorpiótól, de mire körbeér, rájön, hogy ez az ijesztő valami, amivel meg kell tanulnia bánni, ő maga. - Kiderül majd, át fog-e jönni ez a gondolat a gyerekek számára, de az biztos, hogy elképesztően erős az előadás képi világa - szólt a produkcióról Tasnádi István.
   
A mese a tervek szerint tavasszal könyv alakban is megjelenik a Pagony Kiadónál.
   
A Budapest Bábszínház előadásában Rozit Ellinger Edina és Karádi Borbála felváltva kelti életre, a további bábokat Kovács Marianna, Ács Norbert, Kovács Judit, Hárai Ágnes, Juhász Ibolya, Kovács Katalin, Rusz Judit és Teszárek Csaba mozgatja.
   
Az előadás látványvilágát Boráros Szilárd tervezte; a zeneszerző Szemenyei János, a koreográfus Nemes Zsófia.