A tizenegy napos fesztivál voltaképp sikeres főpróbának is tekinthető, hiszen a Kolozsvári Állami Magyar Színház arra készül, hogy jövő ősszel megrendezze az Európai Színházak Uniójának esedékes találkozóját. (Tompa Gábor fesztivál- és színházigazgatónak emiatt nem is állt módjában végig jelen lenni az Interferenciákon, mert Portóba szólította a kötelesség.) Hogy maga a város és a színház elbír-e a mostaninál hosszabb és nagyobb fesztivált - ők tudják. Azt meg mi tudjuk, hogy színházi programot mindenesetre ütőset kínálhat hozzá. A kolozsvári szemle legemlékezetesebb előadásait ugyanis a vendéglátók produkálták. E megállapítás résztapasztalatokon és kikérdezéses módszerrel végzett szűk körű közvélemény-kutatáson alapszik.
Az egyéb programok keretében az érdeklődők délelőttönként több nyelven meghallgathatták, hogy az előző esti előadás alkotóival folytatott nyilvános beszélgetések keretében mi jut eszébe Visky András író-dramaturgnak. Avagy megcsodálhatták a színház örökké cigarettafüstben úszó emeleti előterében Both András díszlettervező kiállítását. Bámészkodtukban eltanakodhattak azon, hogy az egymáshoz olyannyira hasonlító, sűrűn, erőteljesen és lendületesen "összefirkált" papírok alapján hogyan is születhettek olyan nagyszerű Both-díszletek, mint amiket makett formájában is bemutatott a tárlat. Avagy módunkban állt olvasgatni a Mozaik nevű, naponta megjelenő fesztiválújságocskát. Ha éppen semmi nem akadt, jó érzéssel el lehetett nézegetni a színházban sürgő-forgó fiatalokat, tanoncokat, önkénteseket, segítőket, avagy egyszerű színházőrülteket.
Gianni Schicchi
Fotók: Biró István Forrás: www.huntheater.ro
|
A program csúcspontjait a házigazdák repertoárja szolgáltatta. Például Mihai Maniutiu Woyzeckje, Bogdán Zsolttal a címszerepben - e sorok írója számára speciel az évtized legnagyobb színházi élménye. Vagy a Silviu Purcarete rendezte Gianni Schicchi, amelynek láttán mámoros öröm és eufória szállta meg a fesztiválozókat. És Tompa Gábor szép Hosszú péntek-rendezése, majd pedig Andrei Serban elgondolásában a Ványa bácsi; rendkívüli kaland, nem hétköznapi nézői kirándulás a kolozsvári színházban, a csehovi drámában.