Zenés darab Jávor Pálról Szegeden

Színpad


szegediszabadterijatekok2010_kek-lilanyar_patakiferenc_hegedusdgeza_kancsarjozsef_dvett20100811024.jpg
Kék-lila nyár

(MTI) - A fikciós történet 1959 májusában, Jávor Pál halála előtt három hónappal játszódik a Kamara Varietében ? mondta el Telihay Péter rendező. Jávor Pál az 1930-as, 40-es években a magyar film központi szereplője, az egyszerű parasztfiútól kezdve az arisztokratáig bárkit tehetséggel megformált. Élete mégis a vándorlások és kudarcok sorozata volt. Rajongtak érte, és körülvették a nők, feleségéhez mégis egészen haláláig megszállottan hű maradt ? fogalmazott a rendező.

   
A négy egymást követő hajnalon játszódó darab az emberek emlékezetében élő szerepkép és a keserű magánélet között feszülő ellentétet, a Hegedűs D. Géza megformálta Jávor Pál és a Fekete Gizi által játszott feleség kapcsolatát, egymásrautaltságát mutatja be. A történetbe a drámai konfliktust a fiatal színésznő ? Erdélyi Tímea ? hozza, aki az utolsó nagy szerepre csábítaná a lelkileg erre alkalmas, ám fizikailag már alkalmatlan színészlegendát.
   

Hegedűs D. Géza elárulta, a bensőséges hangulatú, ősfákkal körülvett szabadtéri színpadon látványos, varázslatos világ, olykor szürreális képek jelennek majd meg. Bár maga a történet kitalált, a nézők számos olyan hétköznapi aprósággal, jellemző gesztussal találkozhatnak majd, melyek pontosan ábrázolnak egy embert.

   
A mű születéséről Gazsó Bálint zeneszerző elmondta, elsőként a címadó dal készült el, majd még néhány szám, s csak ezt követően született meg a zenés darab ötlete. A héttagú zenekar élő kíséretével hallható sanzonszerű dalok hangulatukkal a kort, s azokat a számokat idézik majd meg, melyeket Jávor Pál ebben az időben a varietében adott elő.