A duó, amelyet mindenhol megjegyeznek

Színpad

A Magyar Cirkuszcsillagok gála komikus párjának férfi tagja, Dittmár Roland régi cirkuszdinasztiából származik, a nagymamájának saját cirkusza volt még a háború előtt, amelyet az államosítás idején vettek el tőle. Csupán egy kocsi és egy ló maradt a család tulajdonában, mivel azonban mindenki ugyanazt a szakmát űzte, továbbvitték a cirkuszművészetet.

 
?A szüleim akkoriban sokféle számmal léptek fel: zsonglőrködtek, artista számot adtak elő. Régebben az artisták közül szinte mindenki tudott zenélni, mert amikor nem ők álltak a porondon, akkor az éppen fellépőnek szolgáltatták a zenét? ? mondja Dittmár Roland, aki már gyermekkorában biztos volt abban: ő is artista lesz. Kisiskolásként ugrálta a szaltókat a szekrény tetejéről az ágyra, és miközben néhány fekhelyet tönkretett, egyértelművé vált számára, hogy az akrobatikus számokhoz van tehetsége. Ettől fogva határozottan követte a kitűzött célt, ezért is jelentkezett a Magyar Artistaképző Intézetbe.
 
Színpadi partnere a felesége, Németh Ágnes, aki egészen másként került a cirkusz világába: sikeres kosárlabdázó karrierjét követően lépett porondra. ?Rolanddal 1984-től egy párt alkottunk, így már korábban megismertem a cirkusz légkörét, a szakmával járó életformát. Először úgy éreztem, nem tudom megtenni: hiába léptem pályára több ezer ember előtt a meccseken, mégis mást jelent a cirkusz közönsége előtt szerepelni. Ráadásul, míg ott egy csapat tagja voltam, itt csak ketten lépünk fel? ? mesél Ágnes arról, milyen volt civilként bekerülni a különleges közegbe. ?Amikor befejeztem a kosárlabdát, választanom kellett: vagy itthon maradok a lányunkkal, vagy közös műsort készítünk, és együtt járjuk a világot. Nem bántam meg, hogy az utóbbi mellett döntöttem, hiszen a kezdeti félelem elmúlt, egy-két év elteltével természetessé vált számomra a szereplés? ? mondja. Ágnes számára a legnagyobb kihívást az jelentette, hogy meg kellett tanulnia mindig mosolyogni. ?Mindegy, milyen érzelmekkel megyek fel, ha épp a műsorszám előtt bosszantottak fel, vagy ha szomorú vagyok aznap, akkor is vidámságot kell sugároznom a porondon.?
 
A komikus duó egész évben úton van, hiszen mindig más-más társulatnál adják elő produkciójukat. ?A helyzetünk annyiban speciális, hogy míg más artisták több szezont is eltölthetnek egy-egy cirkusznál, minket a jellegzetes komikus számunk miatt mindenki azonnal megjegyez. Nehéz visszatérnünk egy-egy helyre, hiszen az előadás fő humorforrása, a méretbeli különbség, elsőre jelent igazi meglepetést? ? magyarázza Roland. Mivel számos országban, társulatnál léptek már fel, eljött az idő: meg kell újítaniuk az eddigi repertoárt. ?Nagy kihívás, hogy az új műsorunkat is hasonlóan színvonalasra kell megálmodnunk, felépítenünk, hiszen ezzel a Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon bronz díjat nyertünk? ? hangsúlyozza az elismert artista, aki az elmúlt évben az artistaművészet legmagasabb állami kitüntetését, a Hortobágyi Károly díjat kapta meg.
 
Roland és Ágnes humorára az idősebb és a fiatalabb korosztály egyaránt fogékony. Bár kezdetben azt gondolták, hogy a gyerekek kevésbé értik majd a házasságra, férfi-nő kapcsolatra utaló poénokat, később kiderült, tévedtek. ?Előfordult, hogy az előadás után egy hét-nyolcéves kisgyerek megkérdezte tőlem: miért akarom férjnek ezt a bácsit, ha ő annyira ellenkezik?? ? nevet Ágnes.

Széles-Horváth Anna