Gyermekpszichológia a zene nyelvén

Színpad

Bár a szülők számos gyereklemez közül válogathatnak a zeneboltok polcain, a Szerelemcsütörtök, dobszerda hiánypótló vállalkozásnak tűnik a műfajban. A népzenére épülő album dalait ugyanis egy mese szövi össze: így értelmezési keretet ad a szimbólumokban gazdag népi gyermekénekek és mondókák mellé. Nem véletlen, hogy a gyermeki nézőpont és lélek sajátosságaira építő ötlet Korzenszky Klárában született meg, hiszen az énekesnő civil foglalkozása pszichológus. ?A gyerek-pszichodráma módszert alkalmazom a munkám során, ami azt jelenti, hogy folyamatosan mesékkel dolgozom: a gyerekek szerepeket választanak maguknak, ezekből kiindulva alakul a terápia? ? meséli Klára, honnan ered az album koncepciója.

 

Az énekesnő elmondása szerint a magyar népzene egyik jellegzetes tulajdonságára épül a lemez szerkezete: a szöveg, a dallam, a mozgás az évszázadok során úgy kristályosodott ki, hogy társult hozzá egy sajátos szerep, például a lánykérést, esküvőt kísérte, vagy épp a halottat siratták vele. A Kálloy Molnár Péter által elmondott szöveg, amely valójában a dalok által vezetve született meg, egy hagyományos népmesét sző az énekek köré: a legény elindul, hogy megszabadítsa a királylányt a sárkánytól, a boldog megmentést pedig menyegző követi.

 


mesepszicho_250x250.png
Korzenszky Klára Fotó: Béres Attila

Az énekesnőnek a Szerelemcsütörtök, dobszerda az első szólólemeze: kezdetben fuvolistának készült, hamarosan azonban a népzene világában kötött ki, ahonnan azóta sem szabadul. Vokálozott a Ghymesben, emellett a Tűzlángja és a Makám zenekar oszlopos tagja.

 

"Egy évig dolgoztam a koncepción, a dalok kiválasztásán: így az album tényleg a saját gyermekem lett. Amikor csapatban dolgozom minden elemében közös a produkció, a saját elképzeléseim most nagyobb teret kaphattak, ezt jó érzés volt megtapasztalni? ? mondja.

 

Az énekesnő örömmel látja, hogy ismét népszerűvé válik a néptánc és a népzene: ?A pszichológiában ezt úgy nevezik: ismerősségi hatás. Amit ismerek, azt szeretem. Valahol ez érvényesül most a népi kultúra újrafelfedezésével kapcsolatban? ? magyarázza Klára, aki nem lát szakadékot két szakmája a művészet és a pszichológia között. ?Mindkettőben benne a racionalitás és az érzelem is. Nem beszélve arról, hogy pszichológiának ez az ága, amellyel foglalkozom, szimbólumokból építkezik, a játékon keresztül jut el a változásig. Mindegyik belőlem fakad, ezért egyik nélkül sem tudnék élni.?

 

(Forrás: Kultúra.hu)

(Fotó: mno.hu)