"1850-ben voltam kénytelen megérkezni e földre, ebben a zord formában, mely én vagyok? ? írja 66 évesen önmagáról az Krippel Mariként a Komárom megyei Ászáron született művész, aki eredeti nevét még az anyakönyvi kivonatából is kiégette. A cigarettával kiégetett lyuk mellé odaírta a margóra, ebből lett a Jászai.
Sokan sudár, darázsderekú, sugárzóan jelentékeny jelenségnek tartották, Stróbl Alajos pedig, aki még életében márványba faragta, csúnya szépségnek titulálta. Szuggesztív erejű óriás volt, az ember megrezzent a nézőtéren, amikor megszólalt - mondta róla Major Tamás egy 1981-ben, a Színház című folyóiratban megjelent interjúban.
Elszökve a szülői házból Hubay Gusztáv társulatához szerződik Győrbe az 1866/67-es évadban. 1872-ben csatlakozott a Nemzeti Színházhoz, amelynek aztán örökös tagjává vált.
Színészként volt Gertrudis, Antigoné (1876.) új és merész gondolat volt a darab színre vitele. Csiky Gergely újrafordította, Phaedra, Stuart Mária Médea és több Shakespeare-hősnő. Jászai azonban nemcsak színészként, íróként is jelentőset alkotott. Pedig mennyit küzdött az írással: "Lassanként, hosszú idő múlva tudja meg, aki írni akar, de nem rászületett tehetség, hogy írni tudni: művészet" ? írta 1916-ban.