Megnyílt a színházi évad

Színpad

Óriási lehetőséget teremt a színházak számára az évek óta működő társasági adókedvezmény intézménye, melynek segítségével tavaly 11,6 milliárd forintos forráshoz jutottak a magyar színházak ? jegyezte meg az évadnyitón Halász János. ?Érdemes azonban megfontolni, hogy az összeg 70 százalékát a nézőszám alapján, a maradékot pedig műfaj és egyéb más kategóriák szerint súlyozva osszák el.? Elmondta, 2012-ben 1,6 milliárdot a minisztérium biztosít támogatási keretéből, 600 milliót az NKA előadó-művészeti kollégiuma oszt szét, 11,3 milliárdot a költségvetésben határoztak meg, 15 milliárdot pedig az intézmények gyűjtenek be bevételként. Összesen így 50 milliárdos forrásból gazdálkodnak a színházak, a magas összeg azonban felelősséggel is jár. Az igazgatóválasztásokkal kapcsolatban megjegyezte, pályázatpárti, így a jövőben is azt támogatja, hogy a színházi vezetőket pályáztatás után nevezzék ki.

 

Színjátszás Szolnokon 1822 óta zajlik, akkoriban viszont még csak egy pajtában tartották meg az előadásokat. ?Szerencsés? helyzetet teremtett, hogy a pajta az 1860-as években leégett, hiszen hamarosan megépülhetett a város kőszínháza ? mondta el Szalay Ferenc polgármester. Az épületet 1989-ben felújították, a színház azonban nem csak a külsőségekre lehet büszke. Az intézményt olyanok igazgatták korábban, mint Schwajda György, Spiró György, Vass Lajos, Szikora János, jelenleg pedig Balázs Péter vezeti a színházat. A színészek miatt sem kell azonban szégyenkezniük, a falak között ugyanis Darvas Ivántól Törőcsik Mariig számos művész megfordult már. ?Leomlottak Szolnokon az elefántcsonttornyok, a művészek itt járnak közöttünk, akár az utcán is beszélgethetünk velük? ? mesélte büszkén a polgármester.

 

Balázs Péter színházigazgató elmesélte, hogy az évadnyitó ötlete a tavalyi Pécsi Országos Színházi Találkozón merült fel, célja pedig már akkor is az volt, hogy lehetőséget nyújtson a találkozásra. ?Itt együtt vagyunk, legyünk hát együtt! Nézzünk szembe egymással, vitatkozzunk! Sokkal közelebb állunk egymáshoz, mint azt a megosztottságban gondolkodók hiszik. Éppen a magyar színjátszás sokféleségébe vetett hit vezetett minket az összejövetel megrendezésére? ? mondta el. A mostanit a közeledés évadának nevezte el, melynek fényében felszólította a színházi és a teátrumi társaságokat, valamint a Magyar Művészeti Akadémiát, hogy teremtsék meg az együttműködés intézményi kereteit.