Megtörni a csendet

Színpad

Az előadás célkitűzése az, hogy megtörjék a csendet, amely eddig ezt a témát övezte. Tóth Györgyi a NANE Egyesület elnöke elmondta, hogy a családon belüli erőszak témaköréhez ?nincsenek szavaink?. A készítők remélik, hogy az előadás beszédtémává teszi ezt a kényes témát.

 
 

minden_5..png
Az előadás plakátja (Forrás: orlaipeodukcio.hu)

A színdarab dramaturgja Szabó- Székely Ármin elmesélte, az előadás egy szövegkollázsra épül. Az alkotók szerint ez a forma adja vissza a legjobban a családon belüli erőszak összetettségét. Kiindulópontként Éléonor Mércier Összeverve ( I?ve been beaten all over) című könyve szolgált, amelyből Fullajtár Andrea adott elő egy monológot a 2012-es Bergman Fesztiválon. A Minden ötödik órában szöveg fiktív és dokumentum jellegű anyagokat is felhasznál. A dokumentum alapú szövegek beszerzésében a NANE egyesület segített, ők eredeti interjúkkal, feljegyzésekkel, dokumentumokkal járultak hozzá a megszületendő szövegtesthez. A kollázs fiktív részét a már említett Összeverve című könyv mellett Ingmar Bergman, Agota Kristof és Bukowski szövegfoszlányai szolgáltatták.

 

Bozsik Yvette hangsúlyozta, hogy darabjában a családon belüli erőszak sokféle színét szeretné megmutatni; a jelenség elkeserítő jellege mellett a humor is meg fog jelenni az előadásban. A Minden ötödik órában egy verbális színház lesz, a szavak dominanciája mellett a fények, a mozgás, a színek és a test is hangsúlyos szerepet kap. A rendező elmondta, hogy a próbák szeretetben és jó hangulatban telnek, hiszen egy ilyen nehéz téma feldolgozásánál ügyelni kell arra, hogy családként tudjanak együtt dolgozni. Kiemelte, hogy az előadás célja a felszabadítás, reméli, hogy a nézők is reflektálni tudnak saját életükre, ahogyan ők is tették ezt a darab próbái során. A megvalósításról annyit árult el a rendező, hogy jelen lesz az absztrakció is, például a gyermekbántalmazás Mórocz Adrienn bábokkal kelti életre. Bozsik Yvette fontosnak tartotta elmondani, hogy most nem alternatív színházat rendez, hanem a közérthetőségre törekszik, és reméli, hogy előadása nem csupán a női hallgatóságot vonzza majd.