Mundruczó Kornél darabja újra a Trafóban

Színpad

A darab kiindulópontja egy lepusztult, felszámolás alatt álló pszichiátriai intézet néhány demens beteggel és a körülményekkel dacoló pszichiáterrel (Rába Roland) és nővérrel (Wéber Kata).

Hamarosan felbukkan a nagyvállalkozó Bartonek (Nagy Ervin), aki a kihasználatlan épületből gyorsan pénzt akar csinálni. Az olajozott együttműködés érdekében külföldi álláslehetőséggel próbálja lefizetni a pszichiátert és a nővért. De mi lesz a szélnek eresztett, súlyos pszichiátriai betegségekkel küzdő páciensekkel, ha utolsó oltalmazóik is magukra hagyják őket?


demencia_700x297.png
Fotó: Ágh Márton

A Demencia Mundruczó Kornél öngyilkosság trilógiájának második előadása. A trilógia első előadása, a szeptemberben a TRAFÓ-ban is bemutatott Denevér a lengyelországi TR Warszawa társulatának előadásában jött létre. A darabot 2012. szeptemberében mutatták be a TR Warszawa-ban. A rendezés először elnyerte a Telewizja Polska díját az évad legjobb előadása kategóriában, majd a 2013. májusi kaliszi Nemzetközi Színházi Fesztiválon elnyerte a ?legjobb társulatnak járó? nagydíjat, illetve 2013. decemberében megnyerte a Bosky Komedia színházi fesztivál legjobb előadásának járó díjat.

A trilógia második része, a Demencia már a Proton Színház színészeivel közösen készült. A darabon Mundruczó Kornél Wéber Katával dolgozott együtt, a produkcióban többek között Nagy Ervin és Rába Roland játszik, a díszlet és a jelmez Ágh Márton, a zene Szemenyei János munkája.

A Demencia premierje tavaly októberben volt a TRAFÓ-ban, azóta vendégszerepelt Münchenben és Bordeaux-ban is. Február 5-6-7-én pedig ismét visszatér a TRAFÓ-ba, majd újra útnak indul: 2014. február 28-án és március 1-én Drezdában a HELLERAU, március 9, 10, 11-én Berlinben a HAU Hebbel am Ufer műsorán lesz látható.

A Proton Színház legfrissebb előadása a dokumentarista-realista ábrázolásmódból a tudatalatti absztraktabb világa felé mozdulva teremti meg azt a hitevesztett posztmodern valóságot, amely ijesztően hasonlít saját mindennapjainkra és amely azt üzeni, hogy az a mód, ahogy az öregekkel és a mentális problémákkal élőkkel bánunk, a társadalom legsúlyosabb kérdéseit villantja fel.