Kultúránk gazdagsága és sokszínűsége jól mérhető a magyar nyelven játszó színjátszó közösségek és magyar kőszínházak számán. Az előadó-művészeti törvény támogatási rendszere a vidéki és fővárosi, önkormányzati fenntartású színházak történetileg kialakult, Európában egyedülálló státuszát és intézményhálózatát védi, emellett jelentősen segíti az intézményhálózaton kívül működő színházi kezdeményezéseket is. Magyarországon a 6 állami és 29 kiemelt minősítésű, önkormányzati fenntartású vagy önkormányzati támogatással működő kőszínház mellett 11 kiemelt minősítésű bábszínházat támogat a magyar állam. Pályázati úton további mintegy 140 nyilvántartásba vett színházi szervezetnek nyújtunk támogatást.

 

Színházi évadonként körülbelül 500 új bemutató születik, és több mint tízezer előadást tartanak színházaink, elérve mintegy 3,5 millió nézőt. Célunk a kulturális alapellátás megszervezésével minél több emberhez eljuttatni a minőségi kultúra, így a színház élményét is, mert hiszünk abban, hogy a kultúra nemcsak az életminőség indikátora, hanem Magyarország növekedésének motorja is lehet.

 

A színházi világnapot 1961 óta ünnepeljük március 27-én annak emlékére, hogy 1957-ben e napon volt Párizsban a Nemzetek Színházának évadnyitója. A jeles nap célja, hogy felhívja a figyelmet a színházművészet fontosságára. Erre az alkalomra minden évben egy kiemelkedő színházművész, író, rendező üzenetet ír, amelyet felolvasnak a színházakban. Az első ilyen üzenetet Jean Cocteau írta, és az évek folyamán olyan nevek csatlakoztak hozzá, mint Arthur Miller, Laurence Olivier, Peter Brook, idén pedig Krzysztof Warlikowski, a kortárs lengyel színház egyik legnagyobb rendezője, a varsói Nowy Teatr művészeti igazgatója.