Tánccal köszöntik a Nobel-díjasokat Szegeden

Színpad

A Magyar Állami Népi Együttes és a Szeged Táncegyüttes közös gálaműsorral köszönti idén is a Szegedre érkező Nobel-díjasokat 2013. április 2-án. Az est folyamán átadják a Szent-Györgyi Talentum díjat. Az arra érdemes kutatót a Szegedi Orvosbiológiai Tudományok Jövőjéért Alapítvány és a Szegedre látogató Nobel-díjas kutatók közösen választják ki az elmúlt egy-két év legjelentősebb publikált originális felfedezéséért, mely kutatás meghatározó részét Szegeden végezték.

 

Szeged idén is Nobel-díjasokat lát vendégül. Tavaly Szegedi Tudományegyetem (SZTE) meghívását 2012-ben 9 kitüntetett kutató fogadta el, akik közül ketten ú visszatérnek Szegedre: Bert Sakmann és Aaron Ciechanover részt vesz egy kerekasztal-beszélgetésen, előadást tart az Országos Tudományos Diákköri Konferencia döntőjén, és a tervek szerint több középiskolába is ellátogat 2013. április 2-án.

 

Nagymértékben szélesítette a SZTE nemzetközi kapcsolatait a tavalyi Nobel-díjas konferencia. A Szent-Györgyi Konferenciának köszönhetően az egyes szakterületek kutatói sok új meghívást kaptak különböző intézményekbe és konferenciákra. Több olyan projekt is indult, amelyekkel fiatal PhD-hallgatók utazhattak neves külföldi laboratóriumokba. Az esemény nyomán létrejött együttműködések további olyan intézményekbe juttatták el a szegedi kutatókat, mint például az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH), ahol Szent-Györgyi Albert is dolgozott. ?Ezen felül Oxfordban, San Fransiscoban is megfordultak az egyetem tudományos munkatársai? ? mondta el dr. Varró András, az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettese, a tavalyi nagysikerű konferencia egyik főszervezője.

 

A folytatás nem marad el: Szeged idén is visszavárja a Nobel-díjasokat. A tavalyi meghívottak közül két kitüntetett, Bert Sakmann (német fiziológus, aki az úgynevezett patch-clamp technika, egy úttörő elektrofiziológiai vizsgálati módszer kidolgozásáért kapott Nobel-díjat) és Aaron Ciechanover (izraeli kémikus, a sejt fehérjefeldolgozó rendszerét felfedező kitüntetett) mondott igent a felkérésre.

 

Az esti gálán átadják a Szent-Györgyi Talentum díjat, ami nem életműdíj, hanem egy adott kutatásért jár. A legjobbnak járó szobor Szabó Géza és Szabó Tamás ötvösmesterek felajánlása.