Páger Antal mellett Makó több híres szülöttel büszkélkedhet.
Makó kisváros az ország délkeleti szegletében, mely rendkívül büszke múltjára és azokra a kiválóságokra, akik itt látták meg a napvilágot. Ilyen géniusz volt Páger Antal, Pulitzer József, valamint az első automobil, a Ford T-modell egyik megalkotója, Galamb József is. De, hogy folytassam a sort, állítólag József Attila is nálunk szerezte lírája meghatározó motívumait. Mindig érdekes szembesülni azzal, hogy Makó mennyi talentumot nevelt fel. Ahogy Páger Antal fogalmazott egyik levelében: ?A tehetség Isten adománya, ez Makón a génekkel kerülhetett belém?. Úgy gondoljuk, rájuk kötelességünk valamilyen módon megemlékezni; 2001-ben a város önkormányzata megalapította a Páger-díjat, mellyel Téni bácsi személyét, színpadi és filmes alakításait idézzük fel.
Kiket ismernek el a díjjal? Mi alapján jelölhető valaki?
Olyan kortárs színművészek kapják a díjat, akik a független szakemberekből álló szakmai kuratórium döntése alapján hűek Páger Antal hagyatékához, és akik az eszköztelen színjátszás szellemében játszanak. A már említett szakmai kuratórium ? melynek tagja többek közt Hegedűs D. Géza, Réz András, Szalma Tamás és a Páger család részéről Gyarmati Antal ? minden évben javaslatot tesz a díjazott személyére, amit az önkormányzatnak kell jóváhagynia. Ez minden esetben megtörtént, hiszen az elmúlt években olyan kiváló művészeket jelölt a szakmai kuratórium, mint Halász Judit, Garas Dezső, Király Levente, Venczel Vera, Csákányi Eszter, Kern András, Törőcsik Mari, Kulka János, Bánsági Ildikó, Rudolf Péter, Kútvölgyi Erzsébet, majd Cserhalmi György ? aki az idei év díjazottja.
A kitüntetettek annak az arany pecsétgyűrűnek a másolatát kapják, melyet még a Vígszínház ajándékozott Téni bácsinak. Az ékszert a leszármazottak hozzájárulásával készítteti el minden évben az önkormányzat és egy meghitt, intim ünnepség keretein belül nyújtja át az aktuális díjazottnak. Idén vasárnap 10 órakor megkoszorúzzuk a Páger Antal szülőházán lévő emléktáblát, majd 11 órától Réz András, a szakmai kuratórium tagja beszélget Cserhalmi Györggyel, pályájáról. Nagyszerű nap ez városunk életében, hiszen jó érzés Makó híres szülöttére, Téni bácsira emlékezni és jó szembesülni azzal, hogy milyen pezsgő színházi élete van ma is Magyarországnak, tele kiváló művészekkel, akikre büszkék lehetünk.
2001-ben alapították a díjat, mely mára rangos elismeréssé vált. Emellett hogyan kívánják őrizni Páger Antal hagyatékát?
A díj mellett Makó egy utcája és egy diákszínjátszó kör őrzi Páger Antal nevét, valamint a Páger-társulat, a ?meggyűrűzöttek? köre által ápolhatjuk Téni bácsi emlékét. Most ez a legtöbb, amit tehetünk ezért.
(Forrás: Kultúra.hu)
(Fotó: sikerado.hu)