Fekete mágiát űznek a Nemzeti Táncszínházban

Színpad


NemzetiTancszinhaz_AFeketeMalom_crop.jpg
Fekete malom

Tizenkét varjú gubbaszt a rúdon a fekete kamrában. Csőrüket a bal szárnyuk alá rejtik. Így parancsolta nekik a félszemű Mester, a félelmetes malom gazdája. És ekkor belép a lány, hogy a madárrá varázsolt molnárlegények közül kiválassza szerelmesét...

 
Krabatot, az árva koldusgyereket télvíz idején álmában idegen hang szólítja a fekete malomhoz. Miközben inasként sorban kiállja a próbatételeket, s egyre hatalmasabb garabonciás erőkre tesz szert, szaporodnak a kínzó kérdések: Ki lehet a minden újhold éjjelén érkező Komámuram, aki a hetedik garaton, a Holtgaraton mer őröltetni? Mitől rettegnek a legények szilveszter este? Mit akar velük a Mester?
 
Otfried Preussler a szász népi hagyományokból és hitvilágból merítette a táncszínházi előadás alapjául szolgáló Krabat a fekete malomban című regény történetét. A műben megjelenő fekete mágia, elvarázsolt malom, a garabonciás legények vándortörténetei azonban felbukkannak a Kárpát-medence valamennyi népének hiedelemvilágában. Ez indokolja, hogy a történetet s a benne szereplő emberi dilemmákat a néptánc nyelvén, táncszínházi formában, a Kárpát-medence változatos tánckultúrájának felhasználásával fogalmazza újra Fitos Dezső, a június 8-án, a Nemzeti Táncszínházban bemutatandó előadás rendező-koreográfusa.