A fesztivál gyökerei a Duna Táncműhelyhez nyúlnak vissza, hiszen a Kalászi Faluház hosszabb ideje rendszeresen befogadja a Táncműhely kísérleti előadásait, s az évek során egyre erősödő igény mutatkozott arra, hogy a Faluházban más kortárs táncelőadásokat is láthasson a közönség. A Kalászi Kortárs Tánctalálkozó fokozatosan régiós jelentőségre tett szert, hiszen a szentendrei kistérségben egyedülálló módon vállalja fel a kortárs táncművek koncentrált bemutatását, szolgálja ki a modern tánc iránti közönségigényt.
A fesztivál ars poeticája a kezdetektől fogva változatlan: a programba olyan progresszív alkotókat hívnak meg a szervezők, akik az alkotás során a néptánchoz nyúlnak vissza, vagyis vagy speciális tánctechnikaként használják a néptáncot, vagy a néptánc területe felől érkeztek a kortárs tánc berkeibe.
A 2011-es fesztiválra ? a korábbi évekhez hasonlóan ? az elmúlt színházi évad kiemelkedő, ugyanakkor a fesztivál vállalt tematikája szempontjából jelentős produkciókat hívtak meg: a Forte Társulat Így jár, aki a távoli, ismeretlen hangtól megijed és a Közép-Európa Táncszínház Visszavonhatatlan című előadását, valamint a házigazda Duna Táncműhely legújabb, Himnusz című alkotását. A szervezők fontosnak tartják, hogy a programban gyerekelőadás is szerepeljen, ezért meginvitálták a Dunaújvárosi Bartók Táncegyüttes Tengertánc című produkcióját. Ugyanakkor a legfiatalabb koreográfusoknak is igyekeznek bemutatkozási lehetőséget adni, e célkitűzésnek megfelelően ebben az évben Grecsó Zoltán Melletem elférsz és Szigorúan ellenőrzött vágyak című koreográfiáit láthatja a közönség.
A fesztivál programját ? immár hagyományosan ? táncfilmek vetítése és táncfotó-kiállítás teszi teljessé.