III. Nemzetközi EuróPAS - Gála

Színpad

A díj neve a francia PAS = lépés alapján keletkezett - az Európa és a PAS szó összevonásából. Így lett a díj jelképes üzenete:
"Egy lépés Európa felé - egy lépéssel Európában!"

A TÁNCMŰVÉSZET című folyóirat szakmai díját az idén is professzionális művészek vagy társulatok kapják, a díj odaítéléséig végzett művészi teljesítményük alapján.
Magyarországon a Táncművészet című folyóirat az egyetlen kulturális folyóirat, amely immár 1993 óta saját szakmai díjjal rendelkezik. A díj alapításának és adományozásának célja, Kaán Zsuzsa alapító-főszerkesztő szerint: "a magyar táncművészet népszerűsítése, a kiemelkedő magyar és külföldi táncosok és társulatok elismertetése, és a Táncművészet című szaklap népszerűsítése."
A díjat független grémium ítéli oda, amely döntő többségében a táncszakma, a színházi élet és a közélet jeles, a közönség által is elismert személyiségeiből áll. A kuratórium tagjai: Esztergályos Cecília, Nádasi Myrtill, Pártay Lilla, dr. Bárándy György, Szinetár Miklós, Galambos Tibor. Elnök: Kaán Zsuzsa.

A EuróPAS-díjat 2006. május 1-jén tizenharmadik alkalommal adták át aBudapesti Operettszínház színpadán.

Az idei díjazottak:

1. A "Magyarországon működő magyar táncos" kategóriájában, "klasszikus balett" ágazatban: BAJÁRI LEVENTE (Magyar Nemzeti Balett)
2. A "Magyarországon működő magyar táncos" kategóriájában, "modern balett" ágazatban: SÓTHY VIRÁG (Győri Balett)
3. A "Magyarországon működő magyar táncos" kategóriájában, "néptánc" ágazatban: BOZÁR LÁSZLÓ (Honvéd Táncszínház)
4. A "Magyarországon működő külföldi táncos" kategóriájában, "klasszikus balett" ágazatban: ANNA TSYGANKOVA (Bolsoj Balett, Magyar Nemzeti Balett)
5. A "Magyarországon működő társulat" kategóriájában, "versenytánc" ágazatban: MISKOLCI KÖDMÖN FORMÁCIÓS TÁNCEGYÜTTES

A díj átadása egy gálaesttel: az III. Nemzetközi EuróPAS-Gálával folytatódott, amelynek szlogenje: "Tánccal Európában!"

A díszvendég köszöntője:
Hölgyeim és Uraim!
2004. május elsején hazánk csatlakozott az Európai Únióhoz. Ezzel valóra vált Antall József külpolitikájának legfontosabb célkituzése. Az, hogy Magyarország az Európai Közösség tagjai közé tartozzon. Mi, akik megérhettük ezt a napot, mással nem is ünnepelhetnénk a csatlakozás második évfordulóját, mint egy gyönyöru táncesttel!
A tánc a régmúlt időkben is az emberi érzelmeknek - mint a szeretet, a gyulölet, az öröm és bánat - mozdulatokkal történő kifejezése volt. A törzsi háborúk idején harci és győzelmi táncot jártak, a túlvilággal való kapcsolatukat kultikus táncokkal fejezték ki.
E táncok fejlődése, átalakulása során jöttek létre a nemzetek mai, egyéni táncai:
a néptáncok.
A XIX., a XX. és a XXI. század társas és színpadi táncai, mint például a balett is, mind magukon viselik azokat az ismertető jegyeket, amelyek arra az országra utalnak, ahol a tánc stílusa megszületett. Ugyanakkor nemzetek felettiek! Különbözőségükben is összekötnek, mert világszerte és Európa-szerte táncolják.
Így válik a tánc a soknemzetiségu, mégis egységet képező Európai Únió egyik jelképévé.
Budapest, 2006. május 1.
Antall Józsefné, az EU-csatlakozást kezdeményező miniszterelnök felesége

Országos védnök:
Mandur László, az Országgyulés alelnöke

Szakmai védnök:
Seregi László, a Magyar Állami Operaház vezető koreográfusa