Ismét színpadon a XX. század

Színpad

(MTI) - Juronics Tamás művészeti vezető az előadásról korábban elmondta: nem történelmi áttekintést ad, hanem az emberi viszonyok XX. századi alakulását érzékelteti. A XX. század című produkció megpróbálja azokat a viszonyrendszereket felvázolni, amelyek egy-egy adott korszakra jellemzőek lehettek. Az embereket saját viszonyuk határozza meg a hazával, Istennel, egy másik emberrel vagy akár a szerelemmel; ezek által tudja meghatározni önmagát és saját helyét a világban. Ez a viszony teljesen másként alakult a század elején, közepén és végén, főleg, ha speciális magyar vonatkozásában tekintjük, hiszen a magyar sorsnak is van egy jól megfogalmazható sajátossága - mutatott rá a művészeti vezető.

 
A darab három világot ábrázol: a század elejét, az 1950-es éveket és a századvégi "felszabadulást". A produkciót Ady Endre versei inspirálták, a költő írásai kivetítve jelennek meg a színpadon. Díszletek valójában nincsenek, a táncosok környezetét vetítéssel teremtik meg. Az előadás során három magyar zeneszerző - Bartók Béla, Ligeti György és Eötvös Péter - művei hangzanak fel.
 
A Művészetek Palotája Fesztiválszínházában április 2-án, azaz szerdán, a Szegedi Kisszínházban pedig április 18-án és 19-én, valamint május 17-én és 18-án láthatja a közönség a produkciót.