A Magyar Nemzeti Balett Alapítvány 1998-ban hozta létre a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával a Stúdió Együttest, amely ifj. Harangozó Gyula és Egerházi Attila kezdeményezésére magára vállalta az Operaházban oly régóta hiányzó koreográfusi műhelymunka beindítását, a fiatal tehetségek útkeresésének egyengetését, egyéni, új stílusuk megtalálását.
A Magyar Nemzeti Balett vezetői az együttes klasszikus és hagyományőrző repertoárját bővíteni kívánták kortárs, újító szellemiségű, modernebb hangvételű magyar koreográfiákkal. Ezt a célt segítették elő az 1999-től évente megrendezett Kortárs koreográfusok estjei, amelyek évről évre újabb bemutatkozási lehetőséget adtak, főként operaházi balettművész-koreográfusoknak.
A kísérletezésnek induló sorozat idén tízéves. Ez alkalommal az új alkotások mellett az elmúlt tíz év legsikeresebbnek mondható munkái is műsorra kerülnek, amelyek méltán képviselték alkotójukat nemcsak a vidéki turnékon, hanem az Operaház, az Erkel Színház, a Művészetek Palotája, a Thália Színház és egyéb, nemzetközileg ismert táncszínpadokon is.
Október 13-án és 20-án, 19 órai kezdettel Venekei Marianna, Bacskai Ildikó, Gáspár Orsolya, Bajári Levente, Kerényi Miklós Dávid, Delbó Balázs, Kun Attila, Lukács András és Andrea Paolini Merlo munkái láthatók a Nemzeti Táncszínházban.