Borlai Gergő és Ladányi Andrea a BL-ben |
A Trafó és a MU Színház a magyar kortárs tánc legszínvonalasabb alkotásainak és alkotóinak elismerésére 2005 őszén szakmai díjat alapított, amelyet a XX. századi európai modern táncművészet legjelentősebb újító személyiségéről, Lábán Rudolfról neveztek el. Az idei díjazottak egyike Ladányi Andrea Borlai Gergővel készített BL című előadása volt.
A BL Borlai Gergő ütőhangszeres komponált és improvizációs zenéjére és Ladányi Andrea táncművész táncelőadására és koreográfiájára épül. Az előadás alapja az emberi létezés alapeleme, a ritmus. A zene az ütőhangszer és a táncos test összefeszüléséből keletkezik. Az élőzene komponált és improvizatív jelenléte, ereje, sodrása interferál a táncos mozgásával, mintegy hatvan percen keresztül. A vizuális és technikai részt két dobfelszerelés (Gretsch), egy 6x10 méteres emelvényrendszer, egy 3x4 méteres vetíthető felületű plexifal, két videókamera, projektor és a koncerthangosítás alkotja.
"Amikor egy táncos és egy zenész találkozik a színpadon, sokszor az az érzésünk támadhat, hogy tisztelettel méregetik ugyan egymást, de ahelyett, hogy valóban kapcsolatba kerülnének, párhuzamos monológokba kezdenek, önnön nagyszerűségük önkéntelen fitogtatásaképp. Ladányi és Borlai kettőse nem ilyen: nincsenek monológok, párbeszéd zajlik, két olyan, egymásra valóban kíváncsi lény között, akik szépen lesétáltak saját talpazatukról, és vállat rándítva a "Magyarország legjobb táncosnője/dobosa" címkékre, úgy döntöttek, hogy ezen az estén mindent az alapoktól kezdenek újra, méghozzá közösen."