A minőség a legfontosabb a III. Pécsi Nemzetközi Tánctalálkozón

Színpad

Szalay Tamás, a Pécs 2010 EKF kulturális igazgatója kiemelte, hogy a tánctalálkozó célja a pécsi értékek újraélesztése, felújítása. Az 1960-ban alakult Pécsi Balett nimbusza a hetvenes-nyolcvanas években volt a legnagyobb az országban. Szükség van ennek a színvonalnak az újbóli bemutatására.
 
Vincze Balázs, a 2010-ben ötvenéves évfordulóját ünneplő Pécsi Balett igazgatója elmondta: a táncművészet erősítésének apropójaként született a tánctalálkozó ötlete. Az igazgató hangsúlyozta: a Győrben két éve megrendezett táncbiennálé mellett Magyarország elbír két komoly tánceseményt.
 
"A két rendezvény nem egymás riválisa, a cél a szakmán belüli közös érdek" - hangsúlyozta az igazgató, hozzátéve, hogy a szervezők jövőbeli terve a két esemény egy közép-európai bázis táncfesztivállá való összehangolása.
 
 
Szalay Tamás hangsúlyozta, hogy a pécsi tánctalálkozó kifejezetten azért jött létre, mert Pécs megkapta az Európa Kulturális Fővárosa címet.
 
"Bízunk abban, hogy a rendezvény 2010 után is életben tud maradni, mutatva azt a minőséget ami újra megszületett Pécsett" - mondta a kulturális igazgató, hozzátéve, hogy Pécs a tánctalálkozó keretében együttműködik a Szegedi Balettel, amelynek keretében 2010-ben a két társulat a Győri Balettel közösen mutatja be Dante Isteni színjáték című művének feldolgozását.
 
Vincze Balázs szerint a fesztiválon nagyon fontosak a helyi értékek, a szervezők egyik feladata, hogy a látogató megismerje Pécset.
 
A Tánctalálkozó programjában már másodszor szerepel gyerekelőadás, idén a Duna Művészegyüttes Hamupipőke című néptáncát láthatja a közönség a Ghymes együttes zenéjére. A kortárs produkciók között az igazgató kiemelte az Urban Dance Theatre Connections című darabját, amely a 16 éves "baseballsapkás generációnak" szól. Az előadásnak a Baranya megyei székhelyen lesz a premierje.
 
Az igazgató megemlítette a Magyar Mozdulatművészeti Társulat - Közép-Európai Táncszínház  Káin és Ábel című produkcióját, valamint a klasszikus táncok kedvelőinek a Pozsonyi Szlovák Nemzeti Balett Inspiráció című előadását, amelyben többek között Mozart, Beethoven és Csajkovszkij zenéi csendülnek fel. 
 
A programok között szerepel még a fesztivál visszatérő vendége, a Bozsik Yvette Társulat. A Lélektánc című darabban mozgáskorlátozott és egészséges táncművészek együtt lépnek színpadra.
 Vincze Balázs

Látható lesz továbbá a Dansgroep Amsterdam De Chatel & Galili: Gyökerek című darabja Kurtág György és Ligeti György zenéjével.

A fesztiválon Táncszíntér címmel szabadtéri program keretében a helyi értékeket mutatják meg amatőr és profi táncosok. A program célja, hogy a látogatókkal megismertesse a tánc különböző műfajait.
 
Az előadásokon  kívül szakmai fórumokat is meghallgathat a közönség.
 
"Remélem, hogy 2011-ben, amikor más források után kell nézni, olyan szakmai körökbe is eljut a tánctalálkozó, amelye láthatják, hogy működőképes, és nem új dologgal kell foglalkozni, hanem mögé állnak - hangsúlyozta Vincze Balázs.
 
Mihályi Gábor, a Magyar Táncművészek Szövetségének elnöke elmondta: a táncszakma a fesztivál mellé állt. A szövetség feladata, hogy a szakmai támogatáson túl eljusson a vidéki nagy centrumokba, hogy csökkentse Budapest "vízfejszerűségét".  Az elnök hangsúlyozta: Magyarországon kiemelkedő műhelyek vannak, köztük ilyen Pécs.
 
Pataki András, a Szegedi Kortárs Balett igazgatója a szakmai összefogás fontosságát hangsúlyozta.
 
"Itt az ideje, hogy minden platformon hangot adjunk annak, hogy ez a szakma egységes és támogatásra érdemes, a szakma jelen van, és az eredményei számottevőek" - magyarázta Pataki András, kiemelve, hogy Szeged a kezdetek óta Pécs szövetségese, a két város feladata erősíteni a déli kulturális övezet jelentőségét.