Országalmát is gurigatnak a Hagyományok Házában

Színpad

Az április 3-i, Halljunk szót...! című reprezentatív gálaműsor ízelítőt nyújt a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében megrendezendő XXVIII. Országos Táncháztalálkozó kínálatából. Egy nappal később a Honvéd Táncszínház: Országalma, avagy Mátyás király és a cigánylány című előadása látható. Csenki Sándor Püspökladányban gyűjtötte azt a különös cigány népmesét, amelyben a főszereplő nem más, mint a legendás magyar király. Az országot álruhában járó Mátyás a csetlő-botló, mulatságos cigányember, Csulánó faluszéli viskójába tér be, ahol szerelembe esik annak világszép leányával. A mesejáték az álruhás Mátyás király és a szépséges, szegény cigánylány különös szerelméről szól, megannyi játékos ötlettel, ha úgy tetszik, mai poénnal fűszerezve. Vezető koreográfus: Orza Calin, rendező: Novák Ferenc.

 
Az április 10-i Az örök Kalotaszeg című műsor egy bánffyhunyadi zenész család, a Vargák ("Csipások") zenéje kapcsán foglalja össze Kalotaszeg tipikus román, magyar, cigány népzenéjét, táncait. A Magyar Állami Népi Együttes este 19 órától lép színpadra. Az ezerszínű Galgamente (április 22.) magyar és szlovák népszokásokat elevenít fel veresegyházi és a püspökhatvani hagyományőrző együttesek előadásában.
 
A Magyar Concerto alkotóit a világhírű magyar zeneszerző, zenekutató, zongoraművész Bartók Béla példája vezette a darab elkészítése során. Az ő szellemisége, életműve az egyik legmeggyőzőbb bizonyíték arra, hogy a hagyomány és a modernitás egymást kiegészítő kategóriák. Az április 25-i előadás a magyar népzene és néptánc káprázatosan kavargó sokszínűsége, a férfi táncok akrobatikus virtuozitása, a leánytáncok lírája, a páros táncokon átsütő szerelem varázsa, a vokális kultúra gyöngyszemei.
 
A Hagyományok Háza áprilisi programjait itt lehet megtekinteni.