Régi magyar táncok

Színpad

2005. november 11. Hagyományok Háza

A magyarországi táncházmozgalom alapítói közé tartozó Jánosi Együttes idén ünnepli megalakulásának harmincadik évfordulóját. Az együttes tagjai Régi magyar táncok című műsorukban hazánk régi stílusú táncainak XVIII. századi gyökereihez nyúlnak vissza.

A helyenként még ma is élő, magyar falusi tánczenei hagyomány sejteti, milyen gazdag tánc és zenei élet lehetett Magyarországon az elmúlt századok során. A korábbi, többnyire táncainkra vonatkozó feljegyzések mellett, a 18. századtól megszaporodó dallamlejegyzések is ezt támasztják alá. A 19. század első harmadáig ezernél is többre tehető a lejegyzett magyar táncok száma. A dallamok népzenei összehasonlítása igazolja, hogy a korábbi századokban élő és országszerte ismert zenei- és tánchagyományt őrizte meg falvaink népe. Sajátos történeti oka van annak, hogy régi táncaink öröksége épp Erdélyben maradhatott meg a legépebb formában - nyomait azonban másutt is felfedezhetjük. Lajtha László nyugat-magyarországi gyűjtései, a Csallóközben, Felvidéken illetve Szatmárban fölbukkanó dallamok bizonyítják, hogy bár lényegesen kisebb számban, de más vidékek hagyományában is fellelhető a 18. századi tánchagyomány.

A régi illetve a mai táncok összevetésének megkönnyítésére az együttes műsorában többnyire a ma is használt, ismertebb táncnevek olvashatók, a táncok változatos, de mára már elfeledett korabeli elnevezései helyett. Alapját az a két évtizede tartó kutatómunka, amelynek során körülbelül másfélezer 18. századi, illetve ma is hallható táncdallam összehasonlítására került sor. E munka során huszonnyolc, a mai tánchagyományban is fellelhető táncnak sikerült a 18. században is már meglévő formáját felfedezni. A műsor ebből az anyagból ad válogatást.

A Jánosi Együttes bemutatása:

Az 1975-ben alakult együttes a magyarországi táncházmozgalom egyik megalapítójának számít. Eddigi története során a táncházi muzsikáláson kívül önálló zenei műsoraival, hangversenyeivel vívott ki magának elismerést. Tagjai 1981-ben mutatták be első önálló színházi műsorukat (Zene húros hangszerekre...dudára és furulyára), melyben Bartók műveiben feldolgozott népi dallamokat dolgoztak fel. E műsor a zene, próza, tánc és diaporáma különleges ötvözete volt.

Közreműködnek:

Jánosi András - hegedű,

Túri András - kontra,

Kiss Csaba - kisbőgő,

Szűcs Miklós - ének,

Kobzos Kiss Tamás - ének, gitár,

valamint a Magyar Állami Népi Együttes táncosai és zenészei.

Az Együttes tagjai a műsor után kezdődő Magyar Táncház alatt is muzsikálnak.

Helyszín: Hagyományok Háza, Budapest, I. ker. Corvin tér 8.

Web: www.hagyomanyokhaza.hu