(MTI) ? A Vis-á-vis azt jelenti, szemtől szembe: önmagammal, a közönséggel. A darab kiindulópontja a jelenlét kérdése a mindennapokban, hogy mennyire vagyunk jelen saját életünkben, a megélt pillanatokat milyen módon éljük át ? mondta Réti Anna, az egyik idei győztes.
A koreográfus-előadó már 2007-ben átvehette a szakmai elismerést, akkor a Lélek pulóver nélkül című, szintén szóló koreográfiájával győzte meg a zsűrit.
"Jól tagolt, arányos, tempós és hatásos munka. A jól követhető narratíva, a koncepciózus és érzékletes metaforák, meg persze az időnként elementáris, átütő erejű táncos teljesítmény mellett a siker fő oka, hogy valódi színésznő is születik a színpadon" ? ismertette az ítészek indoklását Winkler Nóra, a díjátadó házigazdája.
A szakmai kuratórium által kiválasztott másik nyertes alkotás a Hód Adrienn által koreografált és a Hodworks társulat előadásában életre kelő Basse Danse című produkció. Az előadás táncosa Cuhorka Emese, Garai Júlia, Marco Torrice és Molnár Csaba.
"A koreográfus alacsonyan szálló táncosai roncsolt reneszánsz mozdulataikkal meghullámvasutaztatják a nézőt, messzire viszik, egy bénult világból a vágyott harmóniába és vissza, hogy maga sem tudja, éppen hol utazik. A táncosok vakmerő improvizációi kínos pontossággal előre betanult mozdulatoknak tűnnek, ami persze azért is van, mert biztos a tánctudásuk és pontos a koreográfia" ? szerepel a díj indoklásában.
A díjra már ötödször jelölt Hód Adrienn kiemelte: ez improvizáció alapú előadás, négy táncos van a színpadon, amelyet reneszánsz-középkori stílusú élő zene tölt be. "A próbafolyamatot hosszú kutatómunka előzte meg, amelynek címe Mindennapi rutin sorozat volt. Ennek során a mozgást létrehozó alapokat, az időt, a teret, az érzelmeket, a dinamikát vettük sorra, és elkezdtünk improvizálni, majd végül ebből alakult ki a Basse Danse táncnyelve" ? fejtette ki Hód Adrienn. A díjakat Csurka Eszter képzőművész, illetve Janisch Attila filmrendező adta át.
A Lábán Rudolf-díjat a Trafó Kortárs Művészetek Háza és a MU Színház 2005 őszén hozta létre a 20. századi modern táncművészet legjelentősebb újító személyiségének emlékére. Az elismerés odaítélésére hagyományosan független esztétákat, kritikusokat és szakújságírókat kérnek fel. A kilencfős szakmai zsűri ? mások mellett Artner Szilvia Sisso újságíró, kritikus, Fuchs Lívia tánctörténész, tánckritikus, Halász Tamás kritikus, muzeológus és Koren Zsolt újságíró ? idén 109 alkotás közül választotta ki a díjra jelölt hét előadást.
Erős Balázs, a MU Színház művészeti vezetője az ünnepségen bejelentette, hogy a két alapító szervezet működésében fellépett bizonytalan tényezők miatt az idei győztesek ? a díj hagyományaival ellentétben ? nem részesülnek pénzjutalomban.
Mint kifejtette, a MU Színház esetében ez főleg a gazdasági problémákra vezethető vissza, a Trafó esetében pedig az is bizonytalan, ki fogja vezetni az intézményt, illetve hogyan. Az igazgató ugyanakkor kihangsúlyozta: reményeik szerint jövőre is átadják a Lábán Rudolf-díjat, bár hogy milyen háttérrel és működéssel, az csupán a közeljövőben fog eldőlni.