Solymosi Tamás: Növendékeink előtt nyitva a világ

Színpad

(MTI) - A korábbi gyakorlattól eltérően ugyanis az idén nem májusban, hanem áprilisban tartják a felvételi vizsgákat. "Lehet, hogy ezzel öngólt lőttünk, hiszen a köztudatban a májusi felvételi időpontja gyökeresedett meg, de azért döntöttünk így, hogy azok, akik nem jutnak be hozzánk, még jelentkezhessenek más iskolába. Májusban azonban tartunk egy pótfelvételit is" - mondta.
Az intézet iránt csökkenő érdeklődés azzal is magyarázható, hogy az utóbbi időben a szülők úgynevezett pénzkereső, nagyobb anyagi megbecsülést ígérő pályák felé igyekeznek orientálni gyermekeiket, s ez meg is látszik a jelentkezők számán, ám Solymosi Tamás meggyőződése szerint idővel mindenképp megváltozik a helyzet.
"Az, hogy végül hány gyereket veszünk fel, attól függ, hogy hányan jelentkeznek és mennyire tehetségesek" - mondta balettművész, s hozzáfűzte, hogy különösen a fiúkat várják, akikből mindig "hiány" van.
Egyébként ez ugyanolyan iskola, mint a többi, ahol az intenzív művészi képzés mellett hangsúlyt fektetnek a közismereti tárgyak és az idegen nyelvi oktatásra abból a megfontolásból, hogy ha valamelyik növendék pályamódosításra kényszerül, könnyebb váltania, ha megfelelő szellemi munícióval, tudással rendelkezik.
Balett mellett van néptánc-tagozat, s kísérleti jelleggel beindult a modern táncok szaka is.
"Van egy olyan évfolyamunk, ahol olyan gyerekeket próbáltunk összegyűjteni, akiknek nagyobb affinitásuk van a modern tánc iránt. Mindenki maradt a saját balett-osztályában, de párhuzamosan modern táncra is jár. Amennyiben ez beválik, elindítunk egy szakot, ahová eleve olyan gyerekeket veszünk fel, akik a modern tánc iránt éreznek elhivatottságot" - mondta Solymosi Tamás.
Ami az intézetet megkülönbözteti más iskoláktól, az a fegyelem, amelyet az első naptól nagyon keményen megkövetelnek.
"A balett rendkívüli fegyelmet kíván, s ennek jutalmát növendékeink csak később, pályájuk során nyerik el. A gyerekeket a tánc szeretete motiválja: ezt a hivatást csak úgy lehet művelni, ha az ember szereti" - vélekedett Solymosi Tamás.
A maga részéről az iskola is mindent megtesz növendékeiért: külföldi tanárokat hív meg, nyaranta pedig nemzetközi kurzusokat tart.
Az ifjú tehetségek bemutatkozási lehetőséget is kapnak: évente karácsonykor előadják a Diótörőt a Thália Színházban.
"Tizenhat előadást tartunk négy szereposztásban, vagyis mindenki négyszer szerepelhet. Ez az életre neveli növendékeinket, akik kipróbálhatják magukat, de védett körülmények között" - mondta.
A jövő ígéretei rendszeresen fellépnek a Várszínházban, s gyakorta vendégszerepelnek Marosvásárhelyen is. Solymosi Tamás, aki a maga idejében gyakorlatilag minden nemzetközi versenyen elindult, fontosnak tartja, hogy ezt a lehetőséget az intézet mostani növendékei is megkapják. A növendékek minden évben szerepelnek Finnországban, az Egyesült Államokbeli Jackson-ban, fellépnek Lausanne-ban, Várnában és Moszkvában.
"Ez hasznos, érdekes és nélkülözhetetlen szakmai fejlődésük szempontjából" - mondta Solymosi Tamás.