A Művészetek Palotájában tartandó ünnepségen elhangzik a világnap nemzetközi üzenete, amelyet Sasha Waltz német koreográfus fogalmazott meg, továbbá a magyarországi köszöntő, amelyet a szerző, Barta Dóra Harangozó-díjas táncművész, érdemes művész olvas fel.
Az esten adják át a Magyar Táncművészek Szövetségének szakmai díjait és az Imre Zoltán Alapítvány elismerését.
A táncművészet legnagyobb ünnepének tiszteletére április 19-én fesztivál kezdődött a Nemzeti Táncszínház és a Magyar Táncművészek Szövetsége szervezésében Budapesten. A Táncfórum No. 7. című eseménysorozat keretében két helyszínen, a Nemzeti Táncszínházban és a Művészetek Palotájában tartottak előadásokat.
A Szegedi Kortárs Balett XX. század-est című, vasárnap este látható előadásban három zeneszerző - Bartók Béla, Ligeti György és Eötvös Péter - művei és Ady Endre szövegei hangzanak el. A darab rendező-koreográfusa Juronics Tamás.
A tánc világnapja alkalmából meghirdetett programsorozatot a Csabai Attila Társulat Carmens című bemutatója zárja hétfőn a Nemzeti Táncszínházban.
Az évad legjobb alkotójának járó elismerést Juhász Zsolt, Harangozó Gyula-díjas táncművész-koreográfusnak, a Duna Művészegyüttes művészeti vezetőjének adományozták.
Az évad legjobb női táncosa díjat Anna Tsygankova és Popova Aleszja kapta. Anna Tsygankova EuroPAS Magyar Táncdíjas balettművész, a Magyar Állami Operaház első magántáncosnője. Popova Aleszja Kossuth-díjas, Harangozó-díjas, EuroPAS Magyar Táncdíjas balettművész, érdemes művész, a Magyar Állami Operaház első magántáncosnője.
Az évad legjobb férfi táncosának járó elismerést az idén Kádár Ignác, a Budapest Táncegyüttes táncművésze és Hámor József táncművész, koreográfus, táncpedagógus, a Gangaray Táncszínház művészeti vezetője, a MU Terminál szakmai vezetője, a Közép-Európa Táncszínház képzésvezetője vehette át.
Az évad legjobb végzős növendéke címet Simon István, a Magyar Táncművészeti Főiskola balettművész szakának végzős hallgatója és Joó Viktória, a néptánc-színházi tánc szak végzős hallgatója nyerte el.
A Táncművészetért elnevezésű díjat Gombár Judit Jászai Mari-díjas jelmez- és díszlettervezőnek ítélték oda.
Az Imre Zoltán díjat, az Imre Zoltán Alapítvány elismerését Frenák Pál, Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, a Compagnie Pal Frenak Társulat művészeti vezetője kapta.
Sasha Waltz német koreográfus üzenete
A tánc univerzális nyelv: az egyenlőség, az együttérzés, a tolerancia és egy békés világ küldötte. A tánc megtanít minket az érzékenységre, a tudatosságra és arra, hogy figyeljünk oda a pillanatra.
A tánc annak megtestesülése, hogy életben vagyunk. A tánc átalakulás. A tánc felfedi a lelket és spirituális dimenziót kölcsönöz a testnek.
A tánc lehetővé teszi, hogy érezzük testünket, hogy felemelkedjünk, hogy átlépjünk, hogy másik testté váljunk.
Táncolni annyit jelent, mint az univerzum rezgésében aktívan résztvenni."
Némán. Némán beszélek igazán.
Mondom, mondom, mondom a magamét.
A másét. Másnak. Magamnak. Őszintén, nyíltan.
Soha nem éreztem azt, hogy verbális készletem alapos kiaknázása mellett is teljességet élnék meg a közlésben. Közlékenyebb vagyok máshogy. Miért is egyszerűbb így? Teszem fel a kérdést magamnak? Talán azért, mert egyszerre beszélhetem a világ összes nyelvét...? Hova tűntek a határok? Vagy azért mert egy tekintet, egy fejfordítás, egy gesztusa a kéznek, egy novellát mondhat el egy pillanat alatt? Hova tűnik akkor az idő?
Akkor nincs korlátolt tér, nincs megszabott idő?
Szabadság van akkor. Korlátlan művészi szabadság, amit a mozdulat születésénél érzek. Bárcsak ebben az éteri állapotban maradhatnánk mind... Mert akkor jön a nyelvtan, testünk nyelvtana. Táncos rendszerek, szabályok, melyeknek megfelelni vágyunk. Ilyenkor leszünk mások, másfélék, ezerarcúak. És ez jó... Mindenki úgy beszél, ahogy akar. Ahogy neki tetszik. És boldog az, aki megtapasztalhatja a mélyről fakadó őszinteséget, mely áttörni képes minden technikai korláton, felszabadítva a művészt, a táncművészt.
Ilyenkor azt sejtem, hogy az emberben van valami természetfölötti, valami végtelen.
Irányokba nyújtom a végtagjaim, és nincs vége sem a kezemnek, sem a lábamnak.
Továbbnyúlik valahova, nem tudom hova, de nagyon messze. Érzem. Útközben találkozom megannyi meghosszabbodott kézzel. Aztán a kozmikus találkozásoktól telítődök, kanyart veszek egy pillanatra, s ölelek. Hatalmasat. Nem tudom mekkorát. Nem tudom. Csak érzem. Ezért táncolok.
Örülök, hogy van ilyen nap, amikor szavakba önthetjük létezésünket. Ma a tánc a legfontosabb, és nem csak nekünk táncművészeknek, hanem azoknak is, akiknek szól. A nézőknek.
Így lesz személyes élményből, közös gondolat.
Érezzük mindannyian...
érdemes művész, Harangozó-díjas táncművész"