A Tenkes kapitánya színpadon

Színpad

(MTI) - A Tenkes kapitánya című történelmi kalandfilm meghatározó szerepet töltött be a magyar televíziózás történetében. Az 1964-ben készült fekete-fehér film - mint a Magyar Televízió első sorozata - annak idején óriási népszerűségre tett szert. A téma a Rákóczi-szabadságharc idején, Siklós környékén folyó kuruc-labanc küzdelmeket idézi. A főszereplő Eke Máté, Béri Balog Ádám kuruc brigadéros katonája ugyan költött személy, de számos jobbágykatonából lett kuruc tiszt történelmi alakját ötvözi egybe. A történet meseszerűen, sok humorral mutatja be azokat a kuruc hősöket, akik ravaszsággal, magyaros virtussal végül is legyőzik a bugyuta labancokat.

 
Az eredeti filmforgatókönyvből kiindulva (megőrizve a film legjelentősebb, legszórakoztatóbb epizódjait), a Honvéd Táncszínház megidézi a kuruc kor legendás személyeit, zenei- és mondavilágát.
 
A Tenkes kapitányának és társának kalandjai jó pár éve foglalkoztatják Zsuráfszky Zoltán koreográfus-rendezőt, az együttes művészeti vezetőjét, most a Nemzeti Táncszínház felkérésére valósulhat meg a táncszínházi változat, amelynek librettóját Örsi Ferenc eredeti regényéből Vincze Zsuzsa írta.
 
Minthogy elsősorban a fiatal nézők figyelmét kívánják megragadni, Debreczeni Ildikó korabeli ruhákat tervezett a táncosoknak. A külső és belső helyszíneket egyaránt megidéző szituációkat is megmutatják Tóth Kázmér díszletében. Megelevenedik például a filmből emlékezetes kocsmakép, amelyben Eke Máté a hátrakötött kézzel, a foga közé szorított pohárból issza a bort, lesz gyógyvíz-jelenet, az összes fontos motívum táncszínpadra kerül - fűzte hozzá Zsuráfszky Zoltán. "A néptánchagyományból az utóbbi években kissé elhanyagolt ugrós táncokat emeltem be a darabba, többféle eszközös tánc lesz fokossal, baltával, ostorral" - mondta a koreográfus.
   
A Tenkes kapitánya zenéjét Sebő Ferenc jegyzi, aki szuverén alkotást hoz létre, bár ugyanabból a kuruckori zenei hagyományból merít, amelyből a filmsorozat zenéjét komponáló Vujicsics Tihamér muzsikája is táplálkozott.
   
A Honvéd Táncszínház táncosai és zenészei mellett a Honvéd Férfikar és a Honvéd Színház művészei működnek közre a látványos és elsősorban ifjúsági közönségnek szánt produkcióban.