Új szervezetet alapítottak a táncművészek

Színpad

(MTI) - A február 7-én megalakult egyesület elnöke Keveházi Gábor, a Magyar Nemzeti Balett igazgatója, a tiszteletbeli elnöki posztot Markó Iván, a Magyar Fesztivál Balett igazgatója vállalta, aki nem volt jelen az első eseményen. Alelnök lett Pongor Ildikó és Szakály György, a Magyar Táncművészeti Főiskola rektorhelyettese. A szervezet képviseletére az elnök és az alelnökök jogosultak.
 
Az egyesület célja a hivatásos tánc- és balettegyüttesek érdekvédelme és képviselete, művészi munkájuk támogatása belföldön és külföldön egyaránt.
    
Keveházi Gábor az összejövetelen elmondta: azért léptek ki a hasonló célú MTSZ-ből, mert úgy érezték, "nem azon a módon képviselték őket, ahogy azt szerették volna."
    
Valójában kilenc együttes és egy magánszemély döntött úgy, hogy kilép a szövetségből: a Magyar Nemzeti Balett, a KFKI Kamarabalett, a Madách Színház Tánckara, a Magyar Fesztivál Balett, a Nemzetközi Tánc és Kultúra Alapítvány, a Budapest Balett, a Magyar Balettszínház Gödöllő, a Világsztárok Produkciós Kft., a Magyar Táncművészeti Főiskola és Orosz Adél, Kossuth-díjas érdemes és kiváló művész.
    

A kilépés egyik indokául Keveházi Gábor azt jelölte meg, hogy "a szavazati arányokkal problémák voltak"; a 120 tagú Magyar Nemzeti Balett ugyanúgy egy vokssal bírt, mint egy két tagú alternatív formáció, s ezt igazságtalannak érezték, bár az egyesületi törvény nem teszi lehetővé a létszámarányos szavazatszámot. Tudomásuk szerint azonban a szervezeti és működési szabályzat alakítható úgy, hogy a nagyobb létszám mégis nagyobb érdekérvényesítési erővel járjon.
    

Keveházi Gábor a rendezvényen kiemelte, hogy nagy tervekkel indulnak, nyomatékosan kell jelen lenniük azokban a kuratóriumokban, ahol döntések születnek támogatásokról, állami kitüntetésekről. Feltétlenül együttműködni kívánnak bármilyen szövetséggel, egyesülettel.  
    
A kulturális tárcát Perényiné Losonczi Júlia, a művészeti főosztály munkatársa képviselte, aki megerősítette, a minisztérium nyitott arra, hogy az egyesület részt vegyen különféle döntések előkészítésében. A Harangozó Gyula-díj és a Fülöp Viktor művészeti ösztöndíj kuratóriumába már kértek és elfogadtak az egyesülettől kurátorjelöltet.