Új, tematikus táncházprogramok a Fonóban

Színpad

 

A 2008/2009-es évben összesen öt tájegységet járnának körbe az érdeklődők: Kalotaszeg, Mezőség, Sárköz - Dunamente, Szilágyság és Vajdaszenivány - Marosmente. A nyolc alkalmas sorozatok a tájegységek zenés és táncos kultúrája mellett az ott élő emberek, tájak, népszokások bemutatására is vállalkozna, és havonta egy alkalommal adatközlő zenészek muzsikálnának.

 
A tánctanítás kezdő és haladó körben zajlik, ezt követően tájegység szerinti és vegyes táncház következik. Mind a nyolc szerdát két tanító táncospár fogja végigkísérni, akik a legrangosabb tánccsoportok vezető művészeiből és táncpedagógusokból kerülnek ki, ahogy a legkiválóbbak közül valók a zenekarok is.
 
Az első sorozat szeptember-októberben Kalotaszeget járja körül Fitos Dezső és Kocsis Enikő (Szentendre Táncegyüttes) irányításával. A talpalávalót a Téka, a Szalonna és bandája, illetve a mérai és türei adatközlő zenészek húzzák. 
 
Tizenegy évvel ezelőtt a maga nemében páratlan hangszeres és vokális népzenei gyűjtés indult Utolsó óra néven. A Fonó Budai Zeneház vezetőinek Kelemen László vetette föl a program ötletét, s nem kis erőfeszítés révén megteremtették a gyűjtés költségeihez szükséges anyagi fedezetet. A szakmai támogatást a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézete és a Néprajzi Múzeum vállalta magára.
 
Egy-egy zenekar megközelítőleg teljes, több etnikumot is kiszolgáló repertoárjának felgyűjtésére öt nap állt rendelkezésre, ezért jutott idő arra is, hogy ne csak a dallamkészletet, hanem a zenével, tánccal, népszokásokkal kapcsolatos szöveges adatokat is rögzítsék. 1997 és 1999 között összesen 520 archív CD-nyi anyagot sikerült felvenni erdélyi hagyományos népzenei együttesekkel. A programot időközben kiterjesztették a Kárpát-medence teljes területére. A gyűjtés eredményeként több mint 1200 óra multimédiás felvétel készült.