Az amerikai független film legnagyobb hatású rendezője, színésze, forgatókönyvírója a Ponyvaregénnyel írta be magát a filmtörténelembe, amit aztán olyan filmek követtek, mint a Kill Bill első és második része, a Sin City, a Becstelen Brigantik és a Django elszabadul. Quentin Tarantinót köszöntjük 52. születésnapján.
A Tennessee állambeli Knoxville-ben született 1963. március 27-én. Édesapja olasz származású színész volt, aki már Tarantino születése után elhagyta a családot, édesanyja félig ír, félig cseroki indián származású. Los Angelesben nőtt fel, iskoláit nem fejezte be, majd 1987-ben megírta a Tiszta románc és a Született gyilkosok forgatókönyvét. Előbbit Tony Scott vitte vászonra 1993-ban, az utóbbit 1994-ben Oliver Stone.
Huszonnyolc évesen megírta a Kutyaszorítóban forgatókönyvét, amit először kis költségvetésű fekete-fehér filmként álmodott meg, de Harvey Keitelnek annyira tetszett a script, hogy nemcsak nagy nevű színészeket szerzett meg a filmre, hanem ő maga is beszállt 400 000 dollárral. A film 1992-ben került a mozikba, és Tarantino karrierje innen szárnyalni kezdett. Rendezett egy Vészhelyzet és egy CSI: A helyszínelők részt, független filmekben vállalt cameo szerepet, valamint beszállt a Négy szoba című filmes projektbe, ahol a negyedik szobáért felelt.
Filmjeit a karakterek frappáns dialógusai, a gyakori trágár beszéd, valamint az erőszak jellemzi. Licencelt zenéket használ, védjegyei a női láb, az autó csomagtartójából vagy motorházából néző kamera és a békaperspektíva. Gyakran utal más, sokszor saját maga filmjeire is.
A Ponyvaregény és a Django elszabadul forgatókönyvéért Oscar-, Golden Globe- és BAFTA-díjakat kapott. Jelenleg a The Hateful Eight című filmjén dolgozik többek között Samuel L. Jacksonnal, Kurt Russellel és Tim Roth-tal.
Bodor Máté