Auschwitz-rekviem - hiánypótló programsorozat

Képző

Mivel nyújt többet az Auschwitzrekviem nevű programsorozat annál, mint amit a magyarországi, budapesti kiállítóhelyek, kulturális központok nyújtani tudnak?
A Rommédia Alapítvány hat európai civil szervezettel közösen szervezi az Auschwitz-rekviem programsorozatot, mely Amszterdamban, Frankfurt am Mainban, Prágában és Krakkóban is bemutatkozik Budapest mellett. A Romédia Alapítvány a budapesti eseményért felelős, amely tulajdonképpen az október 26-28. között megrendezettnagysikerű filmfesztivállal kezdődött az Urániában ? egyetlen egy üres szék sem maradt. A programsorozat november 6-án, a Művészetek Palotájában folytatódott, ahol hallható volt az Auschwitz Rekviem zenemű maga, mely Prágából érkezett Budapestre.Roger ?Moreno? Rathgeb zeneműve minden országban kiegészül nemzeti kórusokkal, a mi esetünkben a Szent Efrém kórussal és négy remek szólistával. Az úgynevezett múlandó események mellett elkészítettünk egy filmarchívumot is, amiben túlélőkkel folytatott beszélgetések rögzítésével igyekszünk közelebb kerülni ehhez a történelmi időszakhoz. Közzétettünk az Interneten továbbá egy digitális kiállítást is, mely egyelőre angol, hamarosan pedig magyar nyelven is elérhető lesz ? ebben hat ember személyes visszaemlékezésein keresztül mutatjuk be a náci népirtás miatti szenvedéstörténetet. A kiállítás anyaga az Anna Frank Ház és a Hollandiai Május 4-5. összeállításából készült, melyek a legnagyobb holokauszt archívumokkal dolgoznak együtt. A kifejezetten a magyarországi vonatkozású digitális felvételek zsidó és roma túlélők visszaemlékezései alapján készültek.
 

barsony_kata.png
Bársony Kata 
Kinek az ötlete, kezdeményezése nyomán valósul meg a rendezvénysorozat?
Két évvel ezelőtt, augusztusban folytattunk egy megbeszélést Auschwitz-Birkenauban a főszervezőkkel, ahol kiderült, megvalósulhat az eseménysorozat. Ekkor kezdtünk bele a szervezésbe, mely kemény munkát jelentett.
Roger Moreno Rathgeb zeneszerző valamint Zoni Weisz túlélő ötlete nyomán születhetett meg az Auschwity rekviem címú mű. Az ő kezdeményezésük nyomán indulhatott el a nemzetközi program.
Nehézséget jelentett a szervezés során, hogy a civil szervezeteket is rosszul érintette a válság. Ezen körülmények között pedig nagyon nehéz elérni egy-egy szervezet, for profit cég támogatását. Az utóbbi két évben a munkánk jelentős része azzal telt, hogy megtaláljuk a projekt fenntarthatóságához szükséges forrásokat. Végül azonban rengeteg támogatást kaptunk: nagykövetségek, kiadók, stúdiók álltak mellénk. És ha a többségük nem is anyagiakkal, de kapcsolatokkal, infrastruktúrával segítettek minket.
 
A program mely elemeit emelné ki, melyekre a legbüszkébbek?
Két alkotó látogatására vagyok a legbüszkébb, Otto Pankok és CeijaStojka
művei még soha nem voltak ugyanis kiállítva Magyarországon. Továbbá az Összeurópai Roma Filharmonikusoknak is ez lesz az első hazai koncertjük. Tudni kell, hogy a Romédia Alapítvány alapvetően filmkészítéssel foglalkozik, a fő profilunkat az új média és a filmgyártás képezi.
 
Az eseményen, úgy tűnik, a bánaté lesz a főszerep. Miként lehet elviselhetővé tenni a kiállítások, művészeti ágak anyagát ebben a témában, hogy ilyen koncentráltan is érdeklődést váltson ki.
A jelenlegi élménykultúrában természetesen nehéz felkelteni egy ilyen programmal a fiatalok figyelmét, éppen ezért vagyunk jelen a közösségi médiafelületeken, ahol érdekes játékokkal, bejegyzésekkel tesszük láthatóvá ezt a témát számukra is.
 
 
(Forrás: Kultúra.hu)
(Fotó: Romédia Alapítvány)