Családi titkok egy galériában

Képző

?És még mondja valaki, hogy a család hátráltatja az önmegvalósítást!? ? hallottuk a kiállítás megnyitóján Kopper Judit média szakértőtől.

Nevtelen
G. Heller Zsuzsa: Fakturális élvezetek Fotó: Artportál

A Víziváros Galéria korábban is mutatta már be művészcsaládok közös tárlatait, ez úttal Gábor Áron festőművész ? az apa ? G. Heller Zsuzsa, keramikus és szobrász ? az anya ? Gábor Márton Dániel, videóművész ? a fiú ? és Dobay Eszter fotóművész ? a meny ? alkotásait rendezték kiállítássá.

A család minden tagja elismert a maga területén, és több önálló kiállításuk is volt már, de a közös tárlat egy külön interpretációs lehetőséget kínál.

?Régóta ismerem a családot, és tudom, hogy az együtt töltött időt, a közös étkezéseket, a játékot az unokákkal éppen úgy élvezik, és ugyanolyan büszkék rá, mint bármelyik kiállításukra vagy szakmai elismerésükre? ? mondta Kopper Judit. ?Ez a családi idill a szakmai sikerrel karöltve valóban irigylésre méltó, a napjainkra jellemző panaszkultúrában különösen az.?

Hozzátette: Gábor Áront még akkor ismerte meg, amikor egy televíziós műsort készített a frissen végzett festőművésszel, aki generációjára jellemzően a képzőművészet határait feszegette, hiszen animációkkal és számítógépes trükkökkel kísérletezett. A mostani kiállításon néhány, ebből az időből származó kép is látható.

?Már ezeken is érződik a Gáborra jellemző lendületesség, a futurisztikus, mitikus figurák között ott ül az ember, aki animációs technológiával dolgozik, a hétköznapi így találkozik a földöntúlival.?

Gábor Áronnak 2002-ben már volt a Vízivárosi Galériában feleségével, G. Heller Zsuzsával közös tárlata. A keramikus és szobrász a mostani kiállításra többek között a Fakturális élvezetek című installációit hozta magával.

?Egy bájos, törékeny keramikustól aranyos teáscsészéket vagy porcelán díszeket várnánk, de G. Heller Zsuzsa művészetének gerincét az erőteljes, határozott, érdekes felületek adják, az animáció pedig szerves része az installációinak. A Levegő címűhöz, amely szintén helyet kapott most a Galériában, fia, Gábor Márton Dániel készítette a videót? ? tudtuk meg Kopper Judittól, aki azt is hozzátette, a kör ezzel bezárult, hiszen néhány évtizeddel a Gábor Áronnal való megismerkedése után Gábor Márton Dániellel a MOHOLY hallgatójaként találkozott.

A videóművész, akit a média szakértő évfolyama legtehetségesebb hallgatójaként jellemzett, már az egyetem alatt is rengeteg megbízást kapott, budapesti szórakozóhelyeknek éppen úgy készített filmeket, mint például a Critical Mass-nek vagy a Filmszemlének, igazi kultikus figurává vált a fővárosi alternatív zenei és színházi világban. Jelenleg New York-ban él és dolgozik. A Vízivárosi Galériában videóinstallációja mellett már az innen küldött fényképeit is kiállították felesége, Dobay Eszter képei mellett, aki szintén a MOHOLY-on végzett, Gábor Márton Dániellel közös három gyermekük nevelése mellett pedig továbbra is építi fotóművész karrierjét, képeit rendszeresen kiállítják és fotós magazinokban is publikál.

Aki szeretne az alkotásaikon keresztül bepillantást nyerni egy II. kerületi művészcsalád életébe, az november 20-ig felkeresheti a Vízivárosi Galéria Látószögek című tárlatát.

Zabolai Margit Eszter