Érezhetően csökkent a művészeti képzések iránti érdeklődés

Képző

Idén érezhetően kevesebb fiatal döntött úgy, hogy művészeti felsőoktatási intézménybe jelentkezik, néhány szakon ugyanakkor túljelentkezés volt tapasztalható. A képzési palettát vezető hazai intézmények vegyes érzelmekkel számoltak be az idei felvételi időszakról.
 
A MOME újragondolt intézeti szerkezettel csalogatta a felvételizőket
Az általánosan tapasztalható felvételizőszám-csökkenés ellenére bíztató a MOME-ra jelentkezők száma, ahol a 2012-es felvételi eljárás mutatói alapján nem történt drasztikus változás a képzések iránt érdeklődők számát illetően - tájékoztatták az Edupresst. Az intézmény alapképzéseire idén 1765-en jelentkeztek, melyből 147-en nyertek felvételt az általános felvételi eljárás során. Ez a tavalyi 1974-hez képest 10,5 százalékos csökkenést jelent a jelentkezők számában. A MOME legnépszerűbb képzései 2012-ben a fotográfia és a tervezőgrafika volt ? előbbin 20,86-szoros, míg utóbbin 20,53-szoros túljelentkezést tapasztaltak. A fotográfia képzésre 292 jelentkezőből 14 nyert felvételt, míg tervezőgrafika alapképzésre 349 jelentkezőből 17 embert vettek fel. A mesterképzésre jelentkezők esetében is csökkenés figyelhető meg, a tavalyi 603-hoz képest 572-en adták be jelentkezésüket, ezzel szemben az első helyes jelentkezések számát illetően csupán 2 százalékos csökkenést figyeltek meg az intézményben. ?A MOME képzési struktúrája az utóbbi években tudatosan újragondolt intézeti szerkezettel fedi le az építészet, a design, a média és a designelmélet területeit. Szakos képzéseivel széles spektrumot nyit a művészeti képzések iránt érdeklődőknek? ? nyilatkozta az Edupressnek Soltész Kinga. A MOME Nemzetközi és Kommunikációs Irodájának vezetője hangsúlyozta, hogy a meghirdetett alap- és mesterképzéseik egy része országosan egyedülálló, más intézményekben nem meghirdetett, ez pedig vonzó a jelentkezők számára.

Elvonások, gazdasági megszorítások mellett hétszeres túljelentkezés az MKE-n
Az alapszakok iránti érdeklődés csökkenése inkább statisztikailag számottevő, a hétszerest továbbra is meghaladó túljelentkezési adatok mérséklése pedig jórészt annak tudható be, hogy idén négy hellyel (16-ról 20-ra) bővült az alapképzésekre felvehető államilag finanszírozott létszám a Magyar Képzőművészeti Egyetemen (MKE) ? tájékoztatott Szegedy-Maszák Zoltán. Az intézmény általános rektorhelyettese elmondta: ?A komoly, jelenleg átlagosan 9,5-szörös túljelentkezés miatt intézményünkben még sosem volt szükség pótfelvételire, és ez vélhetőleg a jövőben is így marad?.
A jelentkezési adatok alapján a legnagyobb érdeklődést a grafikusművész ? osztatlan mesterképzési ? szakon tapasztalták, amelyre idén 301 fő jelentkezett, közülük 26 főt vettek fel. Emellett alapképzésen az alkalmazott látványtervezés szak volt a legnépszerűbb, itt 108 főből 10 főt vettek fel állami ösztöndíjasként, míg 2011-ben 162-ből 8-at. ?Osztatlan, 5 éves művészképzésre intézményünkbe összesen 942 fő jelentkezett ebből állami ösztöndíjasként 2012-ben 115 fő, önköltségesként pedig 3 fő kezdheti meg tanulmányait. Az idén először indult kortárs művészetelméleti és kurátori ismeretek mesterszakra 38 jelentkezőből 4 ösztöndíjas és 1 költségtérítéses jelentkezőt volt módunk felvenni? ? mondta az általános rektorhelyettes. Hangsúlyozta: az egyetemen folyó művészeti képzések egyaránt rendkívül kis létszámú ?elitképzések?, az intézményben diplomázók ?kulturális impakt faktora? azonban óriási ? a kulturális örökségünk megőrzését biztosító, hazánkban egyedülálló restaurátor képzésektől a kortárs képzőművészet teljes spektrumára kiterjed az intézmény illetékessége.
Szegedy-Masz Zoltán emellett felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy az elmúlt évek során a gazdasági megszorítások ugyanúgy sújtották az MKE-t, mint a tömeges képzéseket biztosító intézményeket. A folyamatos elvonások az oktatás infrastrukturális és személyi feltételeit is rontották, és amennyiben ez a tendencia folytatódik, az már egyaránt veszélyezteti az egyetem működését és az oktatás színvonalát is.

A Werk az államis helyek csökkenéséből kovácsolt előnyt
A Werk Akadémián nemrég ért véget a felvételi időszak; a tapasztalatok azt mutatják, hogy az előző évi hallgatói létszámot sikerült felülmúlni. Az intézmény vezetői számára ez azt mutatja, hogy a Werket sokan tekintik alternatívaként a felsőfooktatási intézmények mellett. ?Az államilag finanszírozott helyek csökkenése segít ledolgozni a versenyhátrányunkat, az által ugyanis, hogy más intézmények képzései is fizetőssé válnak, a hallgatók jobban meggondolják, mibe fektessenek be? ? nyilatkozta Vándor Ágnes, az intézmény projektmenedzsere. Hozzátette: az évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy a Werk Akadémia egyik legnagyobb érdeme, hogy a hallgatóik egy network részévé válhatnak, ezáltal pedig ténylegesen megismerik a tanulni kívánt terület főbb szereplőit, a megszerzett kapcsolati tőke pedig sokat segíti majdani munkájukat.
A legtöbben a stylist és filmes szakokra jelentkeztek idén, de a művészeti menedzser képzés is nagyon sok érdeklődőt vonzott ? utóbbin arculatépítést, brandépítést, vállalkozási ismereteket, az ehhez szükséges jogi, reklám és marketing ismereteket kapnak a diákok. ?Döntően azért keresnek minket, mert olyan gyakorlati lehetőségeket nyújtunk a hallgatóinknak, melyet más intézmények nem. A művészeti menedzser és a kurátor szakjainkon az elméleti órák mellett, rengeteg lehetőséget van arra, hogy a hallgatók kipróbálják magukat a gyakorlatban és így kiépítsék a saját kapcsolati hálójukat? ? fejtette ki a projektmenedzser, kiemelve, hogy a Werkben nem annyira művészeket, hanem őket menedzselni tudó szakembereket képeznek.
Vándor Ágnes elmondta, hogy a jelentkezők számát illetően tavaly érzékeltek 10-15 százalékos visszaesést. Az intézmény stylist és a filmes képzései ezt nem érezték meg, de a kisebb szakoknál csökkenés volt tapasztalható. A projektmenedzser az idei felvételivel teljesen elégedett, mint mondta: a művészeti menedzser képzésükre különösen nagy volt az érdeklődés. Egyedül a szépíró szakon van még hely.

Idén is a színművész szakra jelentkeztek a legtöbben az SZFE-n
A Színház- és Filmművészeti Egyetemen 2012-ben egyetlen olyan szak indult, ami 2011-ben is, így nehéz az összehasonlítás a jelentkezők számát illetően. A színművész szakra 2011-ben 750-en, 2012-ben 643-an jelentkeztek, ez 14 százalékos csökkenést jelent. Az intézményben csak általános felvételi eljárást folytattak, melynek során összesen 761 jelentkezőből 47-en nyertek felvételt, 5 szakra. Az egyetem tájékoztatása szerint idén is a színművész szak volt a legnépszerűbb.

 
(Forrás: Edupress)
(Fotó: kecskemet.hu)