Az 1977-ben útjára indított European Museum of the Year Award és a Council of Europe Museum Prize célja azoknak a múzeumoknak az elismerése, akik a tradicionális gyűjteményezési feladatok mellett újszerű megoldásokat alkalmaznak és a társadalmi hasznosságra is erőteljesen fókuszálnak.
A díj sok esetben olyan kismúzeumokra irányította a figyelmet az elmúlt évek során, amelyek bár méretüket tekintve nem nagy intézmények, tartalmi vonatkozásban rendkívül innovatívak voltak. A díj segítségévek ezek a múzeumok nemcsak Európa-szerte váltak elismertté, sokszor a saját hazájukban is csak ennek hatására fedezték fel értéküket.
A versenyben köz- és magán-, kis és nagy intézmények egyenlőként indulnak, megítélésükben a legfőbb elv a minőség értékelése. A bírák olyan fejlesztéseket, innovációkat keresnek, amelyek hatással lehetnek a nemzeti és nemzetközi múzeumi életre, amelyek a múzeumok közjóért végzett tevékenységét erősítik.
Az Európában legnagyobb presztízzsel bíró European Museum of the Year Award olyan intézményhez kerül, amely a látogatói igények kielégítéséhez újszerű interpretációt és prezentációt használ, kreatívan közelíti meg a múzeumi ismeretátadás és a társadalmi felelősségvállalás kérdéseit. A Council of Europe Museum Prize elismerést olyan múzeum kapja, amelynél különösen hangsúlyos kérdés az európai perspektíva, illetve olyan témákat dolgoz fel, amelyek Európa-szinten relevánsak, illeszkednek az Európa Tanács kulcsértékeihez és fő elveihez. A Kenneth Hudson Award-ot olyan intézménynek, projektnek vagy teamnek ítélik, amely szokatlan, merész teljesítményt nyújt, amely hatással van a hagyományos múzeumfelfogásra, a múzeumok társadalmi szerepének megítélésére. A Siletto Prize olyan intézményhez kerül, ami a díjra való jelentkezést megelőző három évben kiemelkedő eredményeket ért el a helyi közösség bevonásában tervezés, fejlesztés szintjén, lokális örökségi projektek közös megvalósításában; vagy kimagasló támogatást kapott a benne és érte dolgozó önkéntesek munkája által. A felsoroltakon kívül speciális ajánlásokat is kaphatnak egyes intézmények.
Bármilyen múzeumi intézmény jelentkezhet, amely új, vagyis az elmúlt három évben nyílt; vagy jelentős felújításon, fejlesztésen ment keresztül a jelentkezést megelőző három éven belül. Időszaki, félig állandó kiállításokkal is lehet pályázni, viszont lényeges kikötés, hogy a jelentkező múzeum vagy jelölt kiállítás a bírák látogatásának idején (2015 nyár, kora ősz) kész, illetve nyitva legyen és 2016 májusáig megtekinthető legyen. A jelentkezés időpontjában több mint 3 éve nyitva tartó múzeumok, kiállítások nem pályázhatnak.
A jelentkezési díj 500 euro, a pályázatok benyújtásának határideje 2015. május 31.
További információ itt található.