Az Alkony című tárlat napjaink legnevesebb és legizgalmasabb festőinek munkáit hozza egy fedél alá, ráadásul az alkotók többsége még sohasem állított ki hazánkban. Így minden esély megvan arra, hogy a debreceni MODEM-ben megtekinthető kiállítás nagy visszhangot keltsen és 2012 kiemelt kiállításává váljon Magyarországon. A tárlatra a világ minden tájáról, összesen 9 országból, félszáz galériából és magángyűjtőtől érkeztek képek. A kiállításon 2012. október 7-től 28 művész 106 festménye tekinthető meg. A MODEM kölcsönöz képeket például a londoni White Cube Galériától, az Eigen and Art Leipzig/Berlin magángalériától és a los angelesi Mihai Nicodim Galériától. A festmények biztosítási összértéke meghaladja a másfél milliárd forintot.
Az Alkony a világvége mítoszokat és a bizonytalanságot a festészet nyelvén tematizálja, a koncepció inspirációjaként pedig Isaac Asimov 1941-ben írt Alkony című elbeszélése szolgált. Az egyedülálló művészeti projekt egy éves szervezőmunka eredményeként jött létre és 2013 februárjában utazik is tovább, méghozzá Prágába, a Rudolfinum Galériába. A kurátora Jane Neal, független művészetkritikus az Egyesült Királyságból. Neal a tárlatot öt szekcióra osztotta: Megtört táj és torz szépség, Portréfestészet ? az identitás keresése, és ami mögötte rejlik, A sötétség leple alatt, Festészet és mozi, Vészterhes otthon. A kiállítás megnyitójával egyidőben, a kurátorának tanulmányával megjelenik az Alkony reprezentatív katalógusa is.
Karin Mamma Andersson: Night Guest
|
Az Alkony a világvége mítoszokat és a bizonytalanságot a festészet nyelvén tematizálja. A koncepció inspirációjaként Isaac Asimov 1941-ben írt Alkony című elbeszélése szolgált. Ez arról szól, hogy mi történne egy olyan bolygó lakosaival, amelyen a ddig csak a napsütést ismerte, ha hirtelen sötétség borulna rájuk. Valószínűleg mindenki megőrülne, és a civilizáció összeomlana. Az Alkony egyébként Asimov harminckettedik novellája volt és 1968-ban az Amerikai Science Fiction Írók a valaha írt legjobb sci-fi novellájának kiáltották ki. A Nightfall and Other Stories (Alkony és más történetek) című novelláskötetében ezt írja róla Asimov: ?Az Alkony megírása karrierem vízválasztó pontja volt? Egyszer csak elkezdtek komolyan venni, s a science fiction világa megtudta, hogy létezem. Ahogy az évek múltak, egyértelművé vált, hogy egy klasszikust írtam.?
A MODEM Szabadegyetem sorozat novembertől azokra a kérdésekre is keresi a válaszokat, hogyan hat a bizonytalanság a gazdaságban, a művészetben, az emberi kapcsolatokban. Az Alkony című kiállításhoz kapcsolódóan számos más programot is kínál a MODEM: a szakmai és rendhagyó tárlatvezetések, valamint a múzeumpedagógiai foglalkozások mellett októbertől Alkony Filmklub indul, amelyben utópisztikus látványvilágú, fanyar humorú, szürreális figurákat felvonultató filmeket gyűjtöttek össze olyan rendezőktől például mint Lars von Trier, Woody Allen vagy Tom Stoppard. Az Alkony Filmklub alcíme is sokatmondó: Utazás a bizonytalanba.
(Forrás, fotó: MODEM ? Modern és Kortárs Művészeti Központ)