Ilyen volt Szeged az árvíz előtt

Képző

Az árvíz előtti Szeged központjáról, a Palánkról látható kiállítás a Kass Galériában. A tárlat grafikákon, festményeken és fotókon keresztül mutatja be, hogyan is nézett ki az építkezések miatt mára szinte teljesen eltűnt városrész.

Szeged egykori, árvíz előtti központja az Oskola utca és környéke, az úgynevezett Palánk volt. A városrész átalakulása az 1879-es árvíz után kezdődött meg: a település központja áttevődött a Széchenyi tér és a Kárász utca irányába, majd elkezdődött a Dóm és a különböző egyetemi intézmények és a klinikák építése. A Palánk így elveszítette korábbi fontos szerepét, épületeinek jelentős részét elbontották, napjainkban csak az Oskola utca néhány háza emlékeztet a régi időkre.

A Palánk emléke azonban mégis megmaradt festményeken, grafikákon, fotókon, melyekből több mint ötvenet mutatnak be a Kass Galériában. A műalkotások segítenek rekonstruálni az egykori városrész kinézetét, hangulatát. Bemutatják az 1926-os nyári Rudnay-művésztelep 22 hallgatójának munkáit, ismert szegedi fotográfusok - az Auer fivérek és Bäck Manci - képeit, valamint szegedi képzőművészek - Dinnyés Ferenc, Balog Margit, Csejtei Joachim Ferenc, valamint Nyilasy Sándor - festményeit.

Nyirókép: Oskola utca 1947-ben. Fotó: Fortepan/Kozma János.