A Francia Intézet Szervusz, János! ? Hogy vagy, Károly? című kiállításán Klimó Károlynak 12 nonfiguratív festménye és kollázsa, Ber Jánosnak pedig 10 festménye és 2 szénrajza lesz látható. A két ország kulturális kapcsolatának bemutatása és a két művész barátsága a tárlat apropója ? mondta Klimó Károly képzőművész az MTI-nek.
Klimó Károly bemutatja egyebek mellett a Tűz imádása című, harminc kisméretű olajfestményből álló ciklusát. ?Mindig foglalkoztatott a tűz mint vizuális látvány, mint energia és mint dinamikus átformáló erő? ? magyarázta. Kollázsai közül látható lesz a Variációk fekete formára című alkotása.
Ber János első és utolsó magyarországi kiállítása 1992-ben volt a pécsi Vasarely Múzeumban. Klimó Károlyt fiatalkora óta, még az 50-es évekből ismeri. ?Elküldtem neki egy két évvel ezelőtti katalógusomat két franciaországi kiállításról. Klimónak szöget ütött a fejébe, hogy együtt is kiállíthatnánk. A Francia Intézetnek meg megtetszett a közös kiállítás ötlete? ? hangsúlyozta Ber János.
Akril festményei papírra készültek, néhány pedig vászonra van felkasírozva. Elmondása szerint az utóbbi időben koreai papírra dolgozik, mert jó nedvszívó képességű, festék alig marad a felszínén így a képeknek freskó hatásuk lesz. Festményei absztraktok, de nem tartja szorosan magát a kategóriákhoz.
?Energiámat és gondolatvilágomat illetően nincs különbség egy szénrajz vagy egy festmény elkészítése között. Egyetlen különbség a gesztus, amiből létrejön az alkotás: a szén gyorsabb vonalat ad, a festett viszont lassúbbat, a dinamikájuk eltérő? ? fejtette ki.
Képeinek nem ad címet, az évszámot, a méretét és a technikát jelöli csak meg. Nem érzelmeket próbál megjeleníteni, hanem azt a gondolkodást vallja, hogy a festészet önálló és nem illusztrál. A tárlat november 9-ig látogatható.
(Forrás: MTI)
(Fotó: inst-france.hu)