Megújult a Gárdonyi Géza Emlékmúzeum

Képző

Az ünnepélyes átadón köszöntőt mondott L. Simon László kormánybiztos, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke. Emlékeztetett rá: bár kicsit megkéstek a munkálatok, a Gárdonyi-ház felújítása is a tavalyi, az író születésének 150. évfordulója alkalmából szervezett Gárdonyi-emlékév eredménye, ám "sosem késő egy ilyen értéket átadni a közösségnek.?

"Ha az elmúlt négy év kultúrpolitikai eredményeit akarnám összefoglalni, első helyre tenném a közgyűjteményi intézményrendszer átalakítása érdekében elvégzett munkát. A folyamat eredményeként a múzeumok visszakerültek a leggondosabb gazdákhoz, a települések közösségéhez. Így lett Egeré a Gárdonyi-emlékház, amelyet eddig is magáénak érzett a város, de most sajátjaként gondozhatja. Két fontos dolog azonban még hátra van: nem elég felújítani a múzeumokat, korszerű kiállításokkal berendezni; közönséget is kell hozni? ? fejtette ki L. Simon László.

Ezért indították el a Mozaik múzeum-népszerűsítő programot az NKA 100 millió forintos támogatásával, azzal a céllal, hogy a jövő nemzedékét értő, befogadó közönséggé neveljék. A most még gyerekcipőben járó programot ősztől mozgalommá szeretnék bővíteni.

A másik nagy feladat, hogy a magyar nemzet továbbra is olvasó nemzet maradjon. Ennek érdekében a kormány a tavalyi évben döntött arról az olvasás-népszerűsítő programról, amely 120 millió forintos támogatással valósul meg, és amelyben fontos szerepet kap a Petőfi Irodalmi Múzeum is.

Habis László, Eger Megyei Jogú Város polgármestere Gárdonyit idézte: ?A pokol kapujából kerültem az Isten közelébe: az egri sánc tetejére.? Kiemelte, büszkén állhat most az utókor generációja az egri sánc tetején, hiszen elkészült Gárdonyi otthonának külső-belső rekonstrukciója, így az Emlékház élővé válhat, és közösséget hoz Gárdonyi emléke köré. Elmondta, hogy a Gárdonyi-emlékév eredményeit folytatni kell, és a tavaly megkezdődött összefogás Eger városa számára is folyamatos ajándékokat hoz. Készül az egész alakos Gárdonyi-szobor is, amely a most újjászülető belváros egyik ékköve lesz.

Berecz Mátyás, az egri Dobó István Vármúzeum igazgatója hosszan sorolta a kivitelezés, megújítás folyamatában részt vállaló kollégák listáját. A projekt közel egy évig tartott, és kisebbfajta társadalmi összefogással valósult meg.

E. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, a Magyar Irodalmi Emlékházak Egyesületének elnöke kiemelte, hogy bőven van ok az ünneplésre, mert az újjászülető irodalmi emlékházak sora egyre nő, és ezek között az egri Gárdonyi-ház a legnépszerűbb, leglátogatottabb. Az író számára az őt körülvevő épített közeg, a maga számára kialakított miliő meghatározó művészete szempontjából. Gárdonyi otthona a legideálisabb volt, hogy csodálatos meséi, nagyszerű történetei megszülessenek. Az utódok feladata pedig nem más, mint megőrizni a tárgyi emlékeket, és lehetővé tenni, hogy minél többen megismerjék és megszeressék a benne élő írót.

Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Keller Péter, Gárdonyi Géza dédunokája és édesanyja is. Az Emlékház újranyitása után az emlékmúzeumot Szalainé Király Júlia, irodalomtörténész, a Gárdonyi hagyaték kezelője mutatta be.

 

Rodics Eszter