Páratlan eszmei értékű iratkiállítás nyílt a gödöllői kastélyban

Képző

A Levelek a királyi udvarból, Válogatás a Farkas Archívum gyűjteményéből című kiállítást Gönczi Tibor ügyvezető igazgató és Dr. Puskás Imre kulturális örökségvédelemért felelős helyettes államtitkár nyitotta meg a Barokk Színházban.

A szakirodalomban Farkas-archívumként számon tartott nemzeti kincs egykor Erzsébet királyné felolvasónője, Ferenczy Ida (1839?1928) tulajdonában volt.

Tüske Boglárka sajtóreferens elmondta, hogy Ferenczy Ida rendszeresen levelezett a királyi család és az udvartartás tagjaival, illetve a korszak neves arisztokratáival, politikusaival. Az előkerült levelek többségét a felolvasónőnek címezték, akinek halála után unokaöccse, Farkas László örökölte meg a gyűjteményt. Az ő felsőbabádi kastélyában tanulmányozhatta a világháborút csodával határos módon a padláson átvészelő leveleket a 30-as évek elején Erzsébet királyné életrajzírója, E. C. Corti gróf. Tőle származik a Farkas-archívum elnevezés is.

A levelek mellett képeslapok, táviratok, versek, receptek, feljegyzések és újságkivágások is előkerültek, a 19. század második felétől a 20. század első harmadáig terjedő anyag nagyobbrészt feltáratlan, kutatandó forrás. Az archívum jelentőségét és páratlan eszmei értékét jelzi, hogy Erzsébet királyné levelei közül összesen 2 található magyarországi közgyűjteményekben, míg a Farkas-archívumban 37 dokumentum származik tőle.

A gödöllői kastélyt üzemeltető társaságnak több évi tárgyalás után 2013-ban sikerült megvásárolnia, s így magángyűjteményből közgyűjteménybe menteni át az anyagot, melynek egy részét június 6-án nyíló időszaki tárlaton mutatták be. A kamara-kiállítás lényegében ízelítő: 20 eredeti dokumentumot, köztük Erzsébet királyné és a királyi család leveleit, valamint Ferenczy Ida legbecsesebb relikviái közül néhányat láthatnak az érdeklődők a koronázási hétvége keretében.

E hétvégén a királyi kastélyban számos program közül lehet válogatni, a különleges túráktól kezdve a gyermekeknek szánt mesés keretjátékokon át a természetbúvárkodásig széles lesz a paletta.

MTI/Kultúra.hu