A párhuzamosok továbbfutnak

Képző

2018 augusztusában nyílt meg a debreceni Déri Múzeumban az a reprezentatív kiállítás, amely két magángyűjtemény együttes bemutatásával a magyar népi kerámia jelentős, elsősorban erdélyi és partiumi központjaiból származó remek darabokat tárt a nézők elé.

"A párhuzamosok találkozása. A magyar népi kerámia emlékei két magángyűjteményben" című kiállítás két orvos, dr. Bódi István és dr. Sipos József gyűjteményére épül. A gyűjtők a marosvásárhelyi egyetem elvégzése után az 1960-as években kezdtek a népi kultúra iránt érdeklődni, s főleg Magyarországról jövő inspirációk hatására, hamar elragadta őket a gyűjtői szenvedély. Eleinte elsősorban lakóhelyük és működési területük környékén gyűjtöttek, s így dr. Bódi István Nagybányán, Vámfaluban, dr. Sipos József pedig Zilahon és Désházán talált igen értékes tárgyakat.

A debreceni kiállításon a két gyűjteményből párhuzamosan válogatott edények 15 kisebb és nagyobb kerámiaközpont reprezentáltak, s jelentős teret kaptak a kályhacsempék is. Összesem 539 darab népi fazekasmunkát nézhetett meg a közönség közvetlen közelről, hiszen vitrinek, üvegfalak nem zárták el a kiállított tárgyakat.

A párhuzamosok találkozása című kiállítás év elején meghívást kapott a nagyváradi Várban működő Várostörténeti Múzeum és Kulturális Komplexumtól. Az eredeti koncepció mentén, minimális módosítással, átcsoportosítással újrarendezett kiállításon 475 eredeti népi fazekasmunka látható. A kiállítás szövegei román és magyar nyelven, valamint egy kísérőfüzet segítségével angolul is olvashatóak. A tárlat a nagyváradi Vár első emeleti kiállítótereiben szeptember 7-ig várja a látogatóit.

Forrás és fotók: magyarmuzeumok.hu