Színjátszó emlékek

Képző

A tárlaton legújabb munkái láthatóak, három csoportba rendezve. A Milagro című sorozat a művész nagybátyja, Robitz Lajos ecuadori fényképeit egészíti ki ónból készült, apró figurákkal, melyek a védelmezést szimbolizálják. A fotók 1983-ban készültek, a védők talán arra is szolgálnak, hogy az utókor számára minél hosszabb távon megőrizhetőek legyenek az akkor még bizonyosan rendkívül egzotikusnak számító világból származó emlékek. A milagro csodát jelent, az elnevezésből következtethetünk a képek által visszatükrözött világ különlegességére.

A Holographic Memory című sorozat képei emlékeink változékonyságára koncentrálnak. Az exponáláskor rögzült a fények és színek játéka, ahogyan elménk rögzíti a pillanatokat. Az idő ezen módosíthat, így segítségünkre van, ha időről-időre elővesszük képeinket. Olyan részleteket is észrevehetünk rajtuk, amelyeket az adott pillanatban, a fénykép készültekor épp figyelmen kívül hagytunk.

A harmadik csoportban 3D-s nyomtatással készült, majd gombócokká összegyűrt fotók találhatóak. A szemlélődő azt hihetné első látásra, ezek olyan emlékek, amelyektől szabadulni szeretne az alkotó. A galacsinok arra a kognitív folyamatra utalnak, amikor az agy a régebbi emlékeket kiegészíti az újabbakkal. Ugyanakkor az agy sohasem telítődhet, ahogyan a doboz sincs tele. A kevésbé fontos emlékeket elfelejtjük, ezzel helyet adunk az újaknak.

A kiállítás a Budapest Fotófesztivál hivatalos programjának részeként a Tobe Gallery-ben látható március 13 és április 13. között.