A Zsolnay-kerámiák Gödöllőre költöztek

Képző

A Hasznosságtól a szépségig című tárlat a pécsi Janus Pannonius Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum és magánygyűjtők Zsolnay-kerámiáiból vonultat fel alkotásokat. A válogatásban Ferenc Józsefhez kötődő kerámiákat is felvonultatnak, mosdótálat, kancsót és ágásszegűt is láthatnak az idelátogatók.

Zsolnay Vilmos újításai, találmányai, például a porcelánfajansz, majd az eozintechnika tette lehetővé, hogy a művészi értéket képviselő termékek sikerrel szerepeljenek a világkiállításokon, és rangos külföldi múzeumok gyűjteményeibe is bekerüljenek, így a kölnibe, a londoniba vagy a New York-iba.

A porcelánfajansz díszedényeket az 1870-es évek végétől gyakran zsánerjelenetek, tájképek, portrék díszítették, amelyek alkotói között a hivatásos tervezők mellett ott találjuk Zsolnay Vilmos leányát, Júliát, aki festőművészként is elismerést vívott ki. A századforduló új irányzata, a szecesszió a fiatal tervezők által nyerte el sajátos karakterét a gyáron belül. Közülük kiemelkedik Apáti Abt Sándor tevékenysége, aki az 1900-as párizsi világkiállításon szecessziós stílusú - díszedényt, kerámia táblaképet tartalmazó - kollekciójával mutatkozott be.

A kiállításon a Kultúra.hu is ott járt, az ott készült galériát itt tekinthetik meg.