Idén húszéves az Anna & the Barbies zenekar, akiket érdekes módon először egy külföldi menedzser fedezett fel, és miután kiadták első, angol nyelvű lemezüket Passionfruit címmel, a magyar CLS Music is észrevette őket. Dalaikat és klipjeiket rádiók és tévék folyamatosan játsszák: első két népszerű számuk a Tangó és az Álmatlan volt, melyeket az MTV is hónapokig műsoron tartott. Több fontos nagylemezt is publikáltak az idők során, például a Gyáva forradalmárt, a Szabadesést, az Utópiát és az Adj király katonát. Nehéz szemezgetni a dalok között, de megpróbáltuk!
1. Márti dala
Legnagyobb slágerük egyértelműen az eleinte Kezdjetek el élni címmel futó Márti dala, amelynek szövegét egy betegséggel küzdő fiatal rajongójuk sorsa ihlette. A dal tematikusan az élet értékéről, annak rövidségéről és a pillanat megélésének fontosságáról szól. Mint az énekesnő fogalmaz: „Az első felvétel két nappal azután volt, hogy megtudtuk, Márti, a barátnőnk és egyben elsővonalas rajongónk meghalt; neki dedikáltuk.”
2. Álmatlan
Ezt a 2007-es dalt Anna és testvére, Pásztor Sámuel írták, a Medallion című lemezen kapott helyet. A magány és a vágyódás témáját dolgozza fel, melynek kifutása: az éjszakában álmatlanul forgolódó egyén képtelen ezentúl elaludni, ugyanis a lelkében egy űr keletkezett.
3. Gombóc
A Gyáva forradalmár című lemezen található Gombóc könnyed, játékos szövegének és dallamos hangzásának következtében létrejön egy olyan összhatás, amely az élet szeretetét, az otthon és a közösségi lét élményét ragadja meg.
4. Négykézláb
A 2012-es Ánem lemezen található Négykézláb humoros beütésű, mégis mély dalszövegű szerzemény, az önazonosságról, önmagunk kereséséről szóló dal az élet pozitív és negatív elemeit állítja pellengérre.
5. Karjaimban, karjaidban (Szeresd a vesztest is, ne csak a bajnokot)
A sokatmondó című dal a 2017-es Utópia lemezen jelent meg, amely szintén létigazságokat kutat és tár fel, de maga a dalszöveg is magában foglalja az egymás támogatásának, felkarolásának fontosságát. Nem véletlenül vált ez sem az egyik legnagyobb slágerükké: lágy dallamával könnyen befogadható, szövege pedig fontos tanulságot közvetít.
6. Ünnepélyesen fogadom
A Kaukázus frontemberével, azaz Kardos-Horváth Jánossal és Pásztor Sámuellel írt dal szintén a szerelem témáját boncolgatja, az érzelmi kötődés és az ebből adódó sebezhetőség kérdését járja körül. A lírai én fogadalmat tesz, hogy többé nem lesz szerelmes, a nyugalom a legjobb választás számára, de a levegőben marad, hogy ez mennyire tartható.
7. Szabadesés
A Szabadesés az egyik legzúzósabb, vitalitással teli daluk, amely az azonos című lemezen jelent meg 2014-ben. Mint általában a zenekar dalaira, erre is jellemző, hogy van egy megszólított, akinek a kilétét nehéz azonosítani, ugyanis lehet az a megszólaló egyén vagy annak a – vágyott – szerelme, a befogadó, de akár egy transzcendens valaki is.
8. Nyuszika
A Medallion lemezen található dal szövege a Micimackóhoz hasonló indítással kezdődik, és egy történetet mesél el. A cselekmény tulajdonképpen egy fabula, amelyben Nyuszika allegorikus történetén keresztül az egyén küzdelmeit és a társadalmi hierarchia működését láthatjuk.
9. Adj király katonát
Hasonlóan a Márti dalához és a Négykézláb című dalokhoz, szintén az élet küzdelmei, illetve a kitartás fontossága jelenik meg. A megidézett játék, az Adj király katonát, egyfajta fohászként működik: „Adj király most katonát, koldusoknak vacsorát! Világtalannak szemeket, hogy megtalálja, amit keresett!”
10. Segges a Balatonba
Az Utópia lemezen található dal szembeállítja az anyagiasságot a valódi értékekkel, élményekkel, a pénzért megvehető dolgokat a megfizethetetlenekkel, és mindezt humoros köntösbe bújtatva. „Lehagyja a fényt is / a repülőgépem! / Itt kuksolok azóta, / én, fent a vaksötétben.”
+1. 4-es 6-os
A lét nehézségeit, a szerelmet és a sebezhetőséget feldolgozó dal szintén az Utópia lemezen található, ahol önmagunk és a boldogság keresése merül fel. Tulajdonképpen a Karjaimban, karjaidban inverze, hiszen itt a megszólaló önnön sebezhetőségében jelenik meg, és teszi fel a kérdést, hogy vajon így is szerethető-e.
Az Anna & the Barbies dalai úgy könnyedek, hogy közben mély mondanivalójuk valóban elgondolkodtat a léthez való hozzáállásunkkal kapcsolatban. Fülbemászó dallamaik az alternatív indie-rock szcénában meglehetősen mély dalszövegekkel apellálnak. Aki szeretné látni őket, az július 25-én a Szigligeti Alkotóház Petőfi Színpadán, 26-án a kapolcsi Művészetek Völgyében találkozhat velük a Petőfi Kulturális Ügynökség PEMA udvarában.