A 33. Szentendrei Tavaszi Fesztivál részeként megnyíló tárlatot köszöntve Krucsainé Herter Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára felidézte, hogy az 1928 januárjában Budapesten megalakult Szentendrei Festők Társasága célul tűzte ki a nemzeti magyar művészet, nemzeti festészet kiterjesztését. A régi és az 1969-ben megalakult, idén 50 esztendős Új művésztelep alkotóinak művészete kiáramlik az országos és a nemzetközi művészeti életbe, öregbítve az ország és a város, valamint a magyar képzőművészet hírnevét.
A helyettes államtitkár elmondta, hogy a kormány minden olyan folyamatot támogat, amely az értékmegőrzés által hozzájárul a közös nemzetfeladathoz. Az elkötelezettség fontos jele, hogy az elmúlt évtől igényelhető a 65 év feletti, állami kitüntetéssel rendelkező művészek számára az élethosszig járó művészjáradék, de az is, hogy az Emmi 2014 és 2018 között Szentendre kulturális, művészeti, örökségvédelmi, valamint a kapcsolódó szakmai programok támogatására mintegy 300 millió forintos támogatást biztosított.
A MANK tevékenyégét méltatva elmondta: a szervezet kiemelt figyelmet fordít az alkotóházak és művésztelepek rekonstrukciójára, fenntartására, működtetésére. A Nemzeti Kulturális Alap támogatása, a kulturális tárca által biztosított forrás, valamint a MANK bevételei révén az ingatlanokra fordított összeg valamivel több mint egymilliárd forint, ebből Szentendrére közel 250 millió forint jutott.
Tardy-Molnár Anna, a MANK ügyvezetője arról számolt be, hogy több mint ötezer művésszel vannak szinte napi kapcsolatban, támogatási rendszerében festők, grafikusok, fotósok, videósok, komoly- és könnyűzenészek, táncosok, írók, költők számára igyekeznek segítséget nyújtani. A most megnyílt galériával tovább bővült azon intézmények köre, amelyekben az általuk támogatott művészek meg tudnak jelenni.
Verseghi-Nagy Miklós polgármester köszöntőjében megemlékezett arról, hogy a Szentendrei Galéria és a Grafikai Műhely a nyolcvanas évek elején szinte egyedülálló kezdeményezés volt. Több is volt egyszerű galériánál: a művészek és a művészet iránt érdeklődők baráti társaságának központja. A Szentendrei Grafikai Műhely 1980-ban alakult meg, mintegy 50 művész részvételével, és Szentendre életében meghatározó művészek korszakalkotó munkái készültek itt.
Nagy Barbara képzőművész, a kiállítás kurátora megnyitójában a művésztelepről úgy fogalmazott: a telep maga a művészet, és azoknak, akik itt alkothatnak, a védettséget és az ?ég felé nyitottságot" jelenti ez a terület, ?a kitüntetett létezés helyét".
A MűHelyek című tárlat április közepéig látható a szentendrei ÚjMűhely Galériában.Fotók: Csákvári Zsigmond/Kultúra.hu