Az idei év egyik legfontosabb kiállítására készül a Szépművészeti Múzeum: a Munkácsy-életmű legjelentősebb műveit láthatjuk most együtt, olyanokat is, amelyek még sosem szerepeltek hazai kiállításon. Sőt: az egészen nagy méretű, úgynevezett kolosszál- vagy szenzációképek közül is többet be tudnak mutatni, a múzeum impozáns falain végre levegőhöz jutnak ezek az óriási alkotások.
A kiállítás a siker felől közelít az életmű felé, és laza kronológiai szálon követve mutatja be ezt a különleges életutat, ami hatalmas ívet járt be a szegény paraszti sortól egészen a világhírnévig. A kiállítás tematikus csomópontjai Munkácsy különleges műfajaira, a táj- és szalonképekre, valamint a már említett óriási képekre fókuszálnak, majd a kultuszt tárgyaló részben éri el az egyik csúcspontját.
Munkácsy mindenki számára ismert, ismerős festőművész, nagyon sokat tudunk róla, ez a kiállítás azonban új szempontokból közelít az életmű felé, valamint helyretesz, pontosít olyan információkat is, amelyeket általában tévesen ismerünk. Miközben pedig most együtt láthatjuk a legismertebb képeit, az Ásító inast, a Rőzsehordó nőt, a Golgotát, a Honfoglalást, valamint a Poros út mindkét változatát. A tárlat kurátora, Krasznai Réka vezetett körbe minket az építési munkálatok ideje alatt.