Az intézmény Richard Wagner születésének évfordulóján, május 22-én jelentette be, hogy a Müpa első alkalommal tesz mindenki számára ingyenesen elérhetővé egy teljes fesztiválnyi felvételt a Wagner-napok archívumából. Az online közvetítések a Müpa Facebook-oldalán, YouTube-csatornáján és a Müpa Home oldalán érhetők el.
A Budapesti Wagner-napok története 2006-ban két Parsifal-előadással kezdődött. Az elmúlt másfél évtizedben a teljes bayreuthi kánon mind a tíz operájával találkozhatott a közönség, a fesztivál a világ legnevesebb Wagner-énekeseit vonultatja fel évről évre.
A közleményben Fischer Ádám karmestert, a Budapesti Wagner-napok alapítóját, művészeti vezetőjét idézik, aki szerint Wagnerről azt hiszik, hogy „bombasztikus” a zenéje és minden érzelme túldimenzionált. Mint mondta, érzése szerint a túlságosan hősies, bombasztikus előadásban elvesznek az apró emberi reakciók, amelyek fontosak Wagnernél. „A Müpában sokkal intimebb, bensőségesebb Wagnert lehet megmutatni, mint bárhol máshol a világon” – mondta Fischer Ádám.
Az idei Budapesti Wagner-napokon rendhagyó módon a közönség saját otthonában láthatja A nibelung gyűrűje Hartmut Schörghofer rendező által megalkotott, 2015-ben és 2016-ban HD-minőségben rögzített négy előadását, A nürnbergi mesterdalnokok Michael Schulz rendezte produkciójának 2013-as premierjét, A bolygó hollandi Kovalik Balázs-féle változatának 2015-ös bemutatóját és a Matthias Oldag által színpadra állított Tannhäusert 2018-ból.
A regisztráció nélkül megtekinthető felvételeket a Müpa földrajzi korlátozás nélkül közvetíti magyar nyelvű feliratozással, angol – A nürnbergi mesterdalnokok esetében német – nyelvű feliratozás a Müpa angol nyelvű honlapján érhető el. Az intézménynek célja az is, hogy a Wagner-napok törzsközönsége mellett a világ minden pontjáról új rajongókat szerezzen a budapesti eseménynek.
Nyitókép: részlet A bolygó hollandiból, fotó: Posztós János