A cseh kultúra köré szerveződik a Művészetek Palotája új évada

Zene

A BFZ és a Müpa kezdeményezésének jelentőségét mutatja az is, hogy az első, a cseh kultúrára fókuszáló sorozat fővédnöke Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke. A Budapesti Fesztiválzenekar 2013-ban ünnepli harmincadik születésnapját. A zenekar ? amelyet a kritikusok a világ legjobb 10 komolyzenei együttese közé választottak ? a Művészetek Palotájával együttműködve egy új fesztivál­sorozattal bővíti repertoárját. A fesztivál célja az, hogy a kultúráján keresztül egy-egy európai országot mutasson be a hazai közönség számára. A kezdeményezés jelentősége azonban túlmutat Magyarország határain: az esemény fővédnöke Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke.

 

?Azt szeretném, hogy Európával ne csak a politikusok foglalkozzanak, hanem a művészek is. Mindent meg kell tennünk, hogy az európai emberek, népek, nemzetek többet tudjanak egymásról, közelebb kerüljenek egymáshoz, hogy ne csupán üres klisék éljenek bennük egymásról, hanem valóban megtudjanak valamit a másik országról? ? mondta Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója. ?A célunk az, hogy egyfajta párbeszéd reményében bemutassuk a kulturális identitás sokféleségét? ? tette hozzá Káel Csaba, a Művészetek Palotája vezérigazgatója.

 

mupa1.jpg
(Forrás: hir.ma)

A Bridging Europe ? Európai Hidak fesztivál első alkalommal a csodálatosan gazdag cseh kultúrát helyezi középpontba. A sokszínű zenei kínálat mellett egyéb kulturális programok teszik teljessé a fesztivált, melyek megszületéséhez partnerként kapcsolódott be a Cseh Centrum és a világ elsőszámú prágai söreként ismert Staropramen. A cseh kultúra népszerűsítésére a Cseh Centrum és a Staropramen összefogásában számos kulturális program valósult már meg, megidézve Prága hangulatát szerte a világon.

 

A Fesztivál és egyben a Budapesti Fesztiválzenekar harmincadik, jubileumi évadának nyitóeseménye Hans Krása Brundibár című, a theresienstadti (terezíni) koncentrációs táborban 1943 szeptemberében ősbemutatott gyermekoperája lesz szeptember 11-én.

 

Másnap a kortárs cseh kultúra csillaga, Iva Bittová szólókoncertjén egy különleges zenei univerzumba kalauzolja el hallgatóságát, amelynek egyaránt része a jazz, a rock, a nép-, a komoly- és a világzene is.

Szeptember 14-én az Ahoj, terasz! ingyenes koncertjein a cseh jazz és világzene fiatal tehetségei és ünnepelt sztárjai lépnek színpadra, köztük a ?morva Jethro Tull?-ként emlegetett Tomáš Kočko & Orchestr, valamint a Čankišou fúvósokkal, zúzós gitárokkal és egzotikus hangszerekkel bulizásra hívó csapata. Ugyancsak itt lesznek a Müpa 2012-es Jazz Showcase-ének felfedezettjei: Sato-San To és az Infinte Quintet. A koncertek után a Müpa körüli tér kertmozivá alakul, csillagos ég alatt vetítik a cseh újhullám egyik legkedveltebb alkotását, Miloš Forman Tűz van, babám! című filmjét. Egy igazán autentikus program elmaradhatatlan kelléke egy korsó cseh sör. Ennek szellemében a program résztvevői a helyszínen 30% kedvezményt kapnak minden korsó Staropramen árából.

 

Szeptember 13. és 17. között a Budapesti Fesztiválzenekar Dvořák kevésbé ismert, komoly arcát mutatja be a budapesti közönségnek. 13-án és 14-én Dvořák mesterművét, a Rekviemet vezényli Fischer Iván; a mise előadásában olyan világhírű énekesek, mint Juliane Banse és Jolana Fogašová is közreműködnek. Szeptember 15-én és 17-én a BFZ a Szláv táncok és a 8. szimfónia mellett a g-moll zongoraversenyt, a Hamupipőke-sorsra jutott Dvořák darabot is megszólaltatja. A zongoraverseny ugyanis mindmáig ritkán játszott darabja a hangversenytermeknek. ?Megmentésére? több kísérlet is történt, két nagy cseh zongoraművész, Vilém Kurz, később pedig Rudolf Firkušný retusokkal igyekezett kiemelni a zongoraszólamot, így próbálva egyengetni a mű útját. Szvjatoszlav Richter rehabilitálta és népszerűsítette az eredeti változatot, amely ma kezdi elfoglalni méltó helyét a hangversenytermekben.

 

Szeptember 16-án a világhírű cseh jazzmuzsikus, Miroslav Vitouš triójával lép színpadra. Vitouš korszakos jelentőségű lemezeket készített Chick Coreával, de Jan Garbarek, John McLaughlin és Jack DeJohnette is meghatározó zenei partnerei voltak. Pályája során mindig arra törekedett, hogy a bőgőt a kísérő szerepből szólisztikus hangszerré előléptetve egyedi atmoszférát teremtsen.

 

Szeptember 18-án az ugyancsak világhírű Nicholas McGegan és Dominique Labelle közreműködésével a cseh barokk legkülönlegesebb szerzőinek műveit hallhatja a Fesztiválszínház közönsége.

 

Szeptember 19-én pedig a ?Csúcsforgalom az égi utakon, a Nyolc tétel legyezőre és ?a szíved megáll ?folytatod az írást?: korunk cseh muzsikája következik; Peter Vrábel vezényletével a jelen zenéjével zárul a cseh kultúrát bemutató Bridging Europe ? Európai Hidak fesztivál.