Cseh Tamás történelemkönyve I. és II. kötet

Zene

A Cseh Tamás történelemkönyve I. és II. kötet című kétestés koncertsorozatot Cseh Tamás és Bereményi Géza (valamint Másik János és Csengey Dénes) dalaiból állították össze a Vodku fiai zenekar, közreműködő zenészek, illetve neves színművészek előadásában, a GetCloser Concerts szervezésében. A koncertsorozat célja és alapkoncepciója a magyar történelem elmúlt négy évtizedének bemutatása Cseh Tamás dalain keresztül, a kort idéző díszletek között, korabeli újsághírek és egyéb kordokumentumok felhasználásával.

 

A korábbi előadások ? különösen a 2015 januári MOM Kulturális Központban tartott koncert ? sikerét követően a szervezők új koncepcióval álltak elő. A két egymást követő este programja nem fog kimerülni Cseh Tamás dalainak előadásában, hanem a dalok egy tágabb művészi és történelmi értelmezési keret részeiként hangoznak el oly módon, hogy az előadásra kiválasztott dalok és azok sorrendje egy sajátos ?zenés történelemkönyvként? felvázolja Magyarország elmúlt negyven évét a Kádár-korszak közepétől egészen a kétezres évek első évtizedig. A produkció létrehozóinak meggyőződése szerint a dalokra felfűzött történelmi utazás olyan sajátos képet rajzol majd fel Magyarország elmúlt évtizedeiről, amely a mindannyiunk számára ismert korszakot és eseményeket újszerű megvilágításba helyezve tanulságokkal, valamint művészi élménnyel szolgálhat azok számára, akik megélték a korszakot és azoknak is, akik azt csak tankönyvekből vagy elbeszélésekből ismerik.

 

A létező szocializmus hétköznapjai, a fővárosi lét, az értelmiségi sors, a szerelem, a család, a hazaszeretet, a vívódó lélek mélységei, majd a rendszerváltás, az új demokráciába vetett hit, majd annak elvesztése. A magyarság és a közép-európaiság kérdései, a nemzeti öntudat és annak ellentmondásai, a szomszédos népekhez fűződő viszony, és a gyakori közvetett vagy közvetlen közéleti utalások csak néhány szín arról a széles palettáról, amelyet a dalok szerzői felhasználtak ennek a sajátos Magyarország-képnek a megfestéséhez. A koncertsorozat létrehozói ezt a képet szándékoznak a közreműködő zenészek és színművészek segítségével, korabeli újságcikkek, feljegyzések, naplórészletek és egyéb kordokumentumok felhasználásával, az adott kort megidéző díszletek között újraélni.

 

Az első estén a ?70-es és ?80-as években keletkezett dalokból (Levél nővéremnek, Antoine és Desiré, Fehér babák takarodója, Jóslat) válogatva teremtik meg a kor hangulatát, ahol a színpadi díszletek a dalszövegekben szereplő szimbólumrendszer alapján épül fel, a középpontban egy pályaudvarral, vagy presszóval, mint fő jelképpel. Az elhangzó dalok között az azokhoz illeszkedő korabeli hírek, újságcikkek, naplórészletek, esetlegesen vetített képek és filmrészletek segítenek átélni a korszak hangulatát.

 

A második estén a rendszerváltás utáni évtizedekben keletkezett dalokkal (Új dalok, Levél nővéremnek II, A telihold dalai, A véletlen szavai), a korra jellemző romkocsma díszletében a 1990-es és 2000-es évek megváltozott közéleti, társadalmi és művészi hangulatának bemutatására tesznek kísérletet. Úgy gondolják, hogy az életmű időbeli elhelyezkedése (két évtized a rendszerváltás előtt, kettő pedig utána) igen szerencsés abból a szempontból, hogy ?Cseh Tamás kétkötetes történelemkönyve? művészi formában tegye lehetővé annak ábrázolását, mi és hogyan változott ? vagy nem változott ? meg Magyarországon.

 

A kibővített zenekar:

Vodku fiai zenekar:

Bata István ? gitár, ének

Szabó Árpád ? hegedű, mandolin, ének

Takács Szabolcs ? nagybőgő, gitár

Mózes Tamara ? zongora, ének

Apáti Ádám ? melodika, basszusgitár, vokál

Jobbágy Bence ? gitár, ének

Bakos Csaba ? ütőhangszerek

Nemes János ? fuvola, klarinét, szaxofon

Vázsonyi János ? szaxofon

 

 

A Vodku fiai zenekar (Bata István ? gitár, ének, Szabó Árpád ? hegedű, mandolin, ének, Takács Szabolcs ? nagybőgő, gitár), 2010 óta rendszeresen fellépnek Cseh Tamás dalaiból összeállított műsorukkal. Az elmúlt csaknem hat évben a trió körülbelül 130 előadás során a Cseh-Bereményi életmű mintegy 130 dalát adta elő rendszeres budapesti klubestjeiken (Hunnia Bisztró, Lámpás Klub), valamint vidéki rendezvényeken és fesztiválokon. Többek között a budapesti Katona József Színházban, a Budapesti Történeti Múzeumban, A Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban, illetve Debrecenben, Szegeden, Zalaegerszegen, Nyíregyházán, Csornán, Nagykanizsán, Ráckevén, Budaörsön, Törökbálinton, Székesfehérváron, valamint 2013-ban a svédországi Göteborg magyar közössége előtt is bemutatkoztak.

 

A trió felállásban előadott műsorok nagy sikere adta az ötletet, hogy kibővített zenekarral, neves színművészek közreműködésével nagyobb lélegzetű produkciók is színpadra kerüljenek. Erre volt példa 2013-ban a Városmajori Szabadtéri Színpadon előadott koncert, ahol egy héttagú zenekar játszotta a dalokat Szervét Tibor, Für Anikó, Adorjáni Bálint és Holecskó Orsolya színművészek közreműködésével.

A tervezett produkció közvetlen előzménye a 2015. január 21-én, a MOM Kulturális Központban tartott teltházas koncert. Ekkor a Vodku fiai trió kilenctagúra bővült (Mózes Tamara ? zongora, ének, Bede Sarolta ? harmonika, ének, Jobbágy Bence ? gitár, ének, Bakos Csaba ? ütőhangszerek, Nemes János ? fuvola, klarinét, szaxofon, Vázsonyi János ? szaxofon), a dalokat pedig többek között Rudolf Péter, Nagy-Kálózy Eszter, Tompos Kátya, Jordán Adél, Keresztes Tamás és Hámori Gabriella énekelték. Az este hatalmas sikere mellett az előadók abban a különleges megtiszteltetésben részesültek, hogy a nézők között ott ült Bereményi Géza és Cseh Tamás özvegye, Császár-Bíró Éva is.

 

Videók a 2015. januári előadásból:

https://www.youtube.com/watch?v=7Sp4rBD9tO8

https://www.youtube.com/watch?v=SmDPnPz-rhc

https://www.youtube.com/watch?v=EOAVkkFkycg

https://www.youtube.com/watch?v=rO6NRbsWBss

2016. január 21. (csütörtök), 19.00, MOM Kulturális Központ

I. kötet: A hetvenes évektől a rendszerváltásig tartó időszak

Vendégek:

Cserhalmi György, Ferenczi György, Jordán Adél, Miczura Mónika,

Holecskó Orsolya, Keresztes Tamás

2016. január 22. (péntek), 19.00, MOM Kulturális Központ

II. kötet: A rendszerváltást követő időszak

Vendégek:

Cserhalmi György, Ferenczi György, Jordán Adél, Miczura Mónika,

Holecskó Orsolya, Adorjáni Bálint

Jegyárak: 4000, 5000, 6000 Ft

Jegyek kaphatók: http://mom.jegy.hu/