Az éneklés, a zene művelése mindenkié

Zene

Eddig jórészt templomokban és szabadtéren léptetek fel, mire számíthat a közönség a nagykoncerten?
Kivételes koncerttel készülünk, melynek vázát kifejezetten erre az alkalomra írt, saját szerzemények alkotják majd. Egy remek muzsikus, Kósa Rudolf is csatlakozik hozzánk, hogy billentyűs hangszereken kísérjen minket. Emellett ? a tervek szerint ? a gyerekkórus is bemutatkozik: egy meglepetés-dalt fog előadni, melyet a fiaimmal közösen írtunk. Tehát a megszokottól eltérő, ám annál különlegesebb élményben lehet része közönségünknek.
Az adventi nagykoncert vízválasztó a kórus életében, hiszen eddig szinte csak templomokban és szabadtéren énekeltünk. Alapvetően gospel és soul dalokkal készülünk; ezekben a műfajokban gyakorlatilag egész évben karácsony van. Épp ezért kell megtalálni azt a fajta egyensúlyt, amely megakadályozza, hogy ne legyen túlságosan ?mézeskalács illatú?, vagy ?karácsonyfadíszes? a produkció.
 
A Bolyki Soul&Gospel Kórus indulásakor a tagok többségének nem is volt zenei előképzettsége. Lassan két éve működtök. Milyen tapasztalatokkal gazdagodtál azóta?
Amikor egy kórus szerveződni kezd, a kezdeti időszak mindig a tanulásé: a tagoknak meg kell szokniuk egymást mind emberileg, mind szakmailag. A Bolyki Soul&Gospel Kórusban nagyon sok az abszolút amatőr kezdő, aki itt kezdett el énekléssel foglalkozni, éppen ezért volt az elejétől kezdve rendkívül izgalmas vállalkozás vezetni a kórust.
Attól még messze vagyunk, hogy igazán összeszokott és jól működő társasággá váljunk, de iszonyatosan hajtunk és dolgozunk érte, hogy jobbak legyünk és előrébb jussunk. A kórus kétszer indult el, egy éve ugyanis a társaságunk fele lemorzsolódott. Ma azok vannak velünk, akik megértették, hogy nem klubdélutánokon vesznek részt hobbiból, hanem itt igenis komoly munka folyik. Heti nyolc órában próbálunk, ezt pedig nem lehet úgy csinálni, ha az ember nem teljes odaadással teszi.
 
Saját oktatási módszerrel tanítod a közös éneklés művészetét. Mire helyezed a hangsúlyt a tanítás során?
Közhelynek hangzik, de ugyanúgy, ahogyan maga a zene, az éneklés és a zene művelése is mindenkié. Azzal érdemes dolgozni, aki érzékeny a zenére, képes a zenében való önkifejezésre, valamint, aki meg tud nyílni. A saját példámból tudom, hogy sokkal többet számít egy őszinte, szívből jövő hang, mint az, hogy ki mennyire tud énekesként csillogni. Arra törekszem, hogy a zenével megnyissam az embereket, és ha elkezd kirajzolódni az út, melynek segítségével valaki képes kifejezni önmagát, akkor egészen máshogy megy majd a tanulás. A lényeg: ki, hogyan képes megélni saját magát, mennyire van tisztában önmagával. Bizonyos pózokat, manírokat fel lehet venni egy ideig, de ha valaki nem önazonos, az nagyon hamar észrevehető a színpadon.
 
Mit szeretnél megvalósítani a Bolyki Soul&Gospel Kórussal?
A kezdetekkor olyan közösséget akartam létrehozni, amely nagyon komoly szakmai eredményeket, külföldi sikereket ér el, annak a tanítási módszertannak köszönhetően, amelyet az évek során dolgoztam ki. Aztán ? amikor a munka lényegi része beindult ? rájöttem, hogy Isten egy egészen más műhelyt, utat szánt nekem, mint azt eddig gondoltam. Hiszen világjáró, koncertező művészként most heti nyolc órára le vagyok kötve abban a pincehelyiségben, ahol próbálunk. A kórus indulása, ennek a közösségnek a formálása olyan utakat tett szabaddá előttem, amelyekről nem gondoltam, hogy valaha rájuk fogok lépni. Jelenleg vannak területek, ahol már erősebbek vagyunk, és vannak olyanok is, melyeket több időbe kerül majd felépíteni. A világjáró turnéig, amit a kórussal tervezek, még hosszabb út vezet, de ez sokkal több izgalmat rejt, mint maga a végkifejlet.
 
(Forrás: Kultúra.hu)
(Fotó: Bolyki Soul&Gospel Kórus)