Halmos Béla a Népművészet Mestere címről

Zene

?Már ötvenkilenc éve a testem része? ? mondta el a hegedűről Halmos Béla. ?Hogy szépen szóljon, azt a levegő páratartalmától kezdve a pillanatnyi lelkiállapotig sok minden meghatározza. Nem ugyanaz, ha egész éjjel muzsikálok, vagy csak álmosan a kezembe veszem a hegedűt. Rá kell hangolódni.?

Hegedülni, brácsázni tanult, különféle formációkban játszott, de nem akart a Zeneakadémiára menni. A sors a hangszeres népzene irányába terelte 1971-ben. Hogy városrendező építész létére lényegében prímás lett, azt több tényező alapozta meg. A neveltetés, az érdeklődés mellett az is segítette a döntésben, hogy látta, másoknak is tetszett az a zene. A kezdetekről elmondta: ?a táncházi zenében valóban úttörők voltunk. Felkészültségben előbbre tartottunk azoknál, akik tőlünk akarták elsajátítani az alapokat. Ilyen értelemben tanítva tanultunk. Mivel nemcsak itthonról, hanem külföldről is biztatóak voltak a visszajelzések, még nagyobb elánnal folytattuk. Nem gondoltuk, hogy egy mozgalmat indítunk el, ami majd túlmutat a népzenén és a teljes életet átszövi. Nyilvánvalóan voltak ennek politikai vetületei is. Állandó helyünkön, a Kassák Klubban időnként feltűntek civil ruhás rendőrök, éberen figyeltek bennünket. Szerencsére az Aczél György-féle ?három T? következményeit megúsztuk, mivel sem tiltásban, sem támogatásban nem volt részünk ? csak tűrésben. Rengeteg áldozattal járt ez az egész. Többünknek megsínylette a magánélete és az egészsége. Nálunk például a feleségemnek és két gyerekemnek a hegedű azt is jelentette, hogy nem sokat vagyok velük. De muszáj volt elvállalni minden munkát, mert különben miből tartottam volna el a családot.?

 
Színes életpályát tudhat magáénak: 1979-ben egy időre visszatért városrendező építésznek, 1987-ben megszereztem a kandidátusi fokozatot, népzenekutató lett, miután pedig eltávolították a Zenetudományi Intézetből, és a Hagyományok Házában kötött ki, ahol egyebek mellett létrehozta a táncházarchívumot. Volt tanszékvezető Miskolcon. Hangos sikereket élt meg a Sebő Együttessel.
 
A népzene megélhetést is biztosít számára, ezért azonban sokat küzdött, az interjúban apja szavait idézte: ?A siker nélküli harc elcsüggeszt, a harc nélküli siker elzülleszt.?

(Forrás: Szabad Föld Online)

(Fotó: dunakeszihirek.hu)