A Makovecz Imre épületeiben zajló fesztivál a magyar kultúra emblematikus épületeibe a magyar kultúra emblematikus alakjait viszi el. Lendván (SLO), Csetfalván (UA), Kolozsváron (RO), Csíkszeredában (RO), Dunaszerdahelyen (SK) valamint Magyarországon Százhalombattán az építészóriás különleges atmoszférájú épületeiben lépnek fel olyan művészek mint Lajkó Félix, Sebestyén Márta, Herczku Ágnes, Dresch Mihály, hogy csak párat említsünk. A gálakoncertre Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban kerül sor, tekintve hogy a fővárosban nincsen, a program befogadására alkalmas Makovecz középület.
A fesztivál november 8-án kezdődik és november 20-án, Makovecz Imre születésnapján fejeződik be az Uránia Nemzeti Filmszínházban, az Etnofon Zenei Társulás gálakoncertjével. Vendégek: Bognár Szilvia, Herczku Ágnes, Novák Péter, Palya Bea, Szvorák Katalin (HUN) és Nyisztor Ilona (Moldva, ROM).
A Héttorony szimbolikája századok óta, számos alkalommal feltűnt a magyar kultúrtörténetben, nagyjából azonos jelentéstartalommal. Számunkra a Kárpát-medence népi műveltsége, kollektív emlékezete és kreativitása jelenti azt a kincset, amit a Héttorony magában rejt Bécs, Kassa, Munkács, Brassó, Újvidék, Zágráb és Maribor tornyai között, beleértve Makovecz épületeit és szellemi hagyatékát is.
A programok mellett 2012. október 13-án nyílt meg a Fonó Budai Zeneházban a határon túli és magyarországi helyszíneken egyaránt zajló Héttorony Fesztivál fesztiválindító kedvcsináló kiállítása. A hiánypótló kiállításon elsőként mutatják be egyszerre azt a hatalmas tablóanyagot, amely az építész sevillai Magyar Pavilonjáról készült. A kerek évforduló pedig jó apropó az újragondolásra, hiszen éppen 20 év telt el a Sevillai Világkiállítás, az EXPO?92 óta. A nagyméretű tablókból álló impozáns kiállítást a Héttorony Fesztivál végéig, november 20-áig lehet megtekinteni a Fonó Budai Zeneházban.
(Forrás: Fonó Budai Zeneház)