Jurij Basmet a Budapesti Tavaszi Fesztiválon

Zene

Budapesti koncertjükön a Budapesti Olasz Kultúrintézet patinás épületében klasszikus repertoárjuk egy részét játsszák, a közönség többek között Schubert, Mahler, Paganini és Sosztakovics műveit hallhatja.
 
Schubert vonósnégyese, A halál és a lányka Mahler kamarazenkari átiratában hangzik el. Max Bruch-tól a mélyhegedűre és vonószenekarra komponált Kol Nidreit játsszák, emellett Csajkovszkij és Dvorák vonós szerenádjai és Sosztakovics Kamaraszimfóniája is műsoron lesz. Az együttes a világ számos rangos hangversenytermében sikerrel szerepelt már, Budapestet a Carnegie Hall, a Musikverein, a Concertgebouw, a Barbican Center, a Cité de la Musique és a Szent Cecília Akadémia után látogatják meg.
 
 
Jurij Basmet édesanyja unszolására kezdett hegedülni, majd a hatvanas évek Szovjetuniójába újonnan betörő zenei irányzatok képviselői gyakoroltak rá nagy hatást. Zenei és hangszeres érdeklődésére a Beatles és Jimi Hendrix is inspiratívan hatott. Idoljait követve a hegedű mellett újabb húros hangszeren, a gitáron is szívesen játszott.
 
Érdeklődése végül a mélyhegedű felé fordult, mert úgy gondolta, a brácsa mellett több ideje lesz gitárjátékának fejlesztésére. Ám mélyen elköteleződött a brácsa mellett, és ez meghozta számára a világhírt: 1976-ban Münchenben megnyerte a nemzetközi brácsaversenyt.
 
1976 előtt alma matere, a Moszkvai Konzervatórium professzora volt, tehetséges diákjaiból alapította a Moszkvai Szólisták kamarazenekart, amelyben válogatott növendékeit dirigálta, de játszott is velük. Az első zenekar hét év után feloszlott, 1992-ben régi nevén, de új tagokkal szervezte át az együttest, amelyet ma már a világklasszisok között emlegetnek. Élükön Basmet zenészként és karmesterként is pódiumra lép.
 
Jurij Basmetet január 24-én Vlagyimir Putyin orosz elnök 60. születésnapja alkalmából magas állami kitüntetésben részesítette.
 
(Forrás: MTI) 
(Fotó: revizoronline.com)